Na některých sjezdovkách přibude v mrazivých dnech nová zasněžovací technika. Špičkové vybavení v podobě automatizovaného děla pořídili v Novém Městě na Moravě. „Dělo dokáže automaticky hlídat a vyhodnocovat provozní podmínky a parametry a podle toho efektivně pracovat," konstatoval správce areálu Ski Snowpark Karel Klapač. Do zasněžovací techniky letos Novoměstští vložili celkem asi 1,2 milionu korun a počet děl na sjezdovce dosáhl devíti. „S nějakým výrazným zvyšováním počtu děl už ale nepočítáme, spíše se soustředíme na obměnu starších kusů za modernější," dodal Klapač.

Na novoměstské sjezdovce lyžaři také letos uvidí novou, větší videostěnu. Budou se na ni promítat provozní informace a reklama. Dále by se na Harusově kopci měla objevit i nová servisní služba. „Jelikož firma Sporten koupila nejmodernější stroj na úpravu lyží, tak přímo na svahu budeme zájemcům nabízet možnost úpravy skluznic, ať už se to týká třeba broušení hran pod různými úhly, nebo tvoření různých struktur. Na svahu bude sběrné místo, kde si zákazník objedná servis, my lyže odvezeme do Sportenu a upravené zase přivezeme," vysvětlil princip služby Karel Klapač.

Vložené investice se podle něj nepromítnou do cen jízdného. Na Harusově kopci se má lyžovat za stejné peníze jako v minulé sezoně.

Zvyšující se počet sněžných děl, nebo jejich postupná modernizace, je jeden ze způsobů, jak mohou pracovníci na sjezdovkách efektivněji využít mrazivé dny k výrobě umělého sněhu. Do zasněžovací techniky proto investovali také na Karasíně na Bystřicku, kde se počet děl rozšířil z šesti na osm. „I když je pravda, že to jsou jen repasované kusy. Na nové bychom finančně nedosáhli," řekl správce karasínského vleku Libor Jedlička. Se současnou výbavou lze podle jeho slov kvalitně zasněžit svah během jednoho týdne.

V Karasíně se lyžaři dočkají také nového osvětlení, modernizovaného odbavovacího systému pracujícího na principu čipových karet a nově upravenou dětskou sjezdovku.

Jedno nové dělo koupili také v Dalečíně. „Celkem už jich máme šest a také jsme vylepšili související infrastrukturu, například jsme zvýšili příkon jističe," konstatoval správce vleku Ivo Doležal. Dále slíbil lyžařům lepší sortiment občerstvení a lyžařskou školu. Nezkušené sjezdaře budou o víkendech učit sjezdovat dva až tři instruktoři. „A když bude třeba, lze se domluvit individuálně i během týdne," podotkl Doležal.

Bufet a celkový doplňkový servis pro lyžaře vylepšují také v Novém Jimramově. „Navíc bychom do začátku sezony chtěli stihnout postavit i dětský vlek," uvedl správce sjezdovky Petr Chlubna.

Novinky ze svahů

Ski Snow park Nové Město

Automatizované sněžné dělo

Větší videostěna

Servisní služba na lyže

Karasín, Bystřice

Dvě tyčová děla

Lepší odbavovací systém

Upravený terén dětské sjezdovky

Dalečín

Nové manuální dělo

Posílená infrastruktura

Větší výběr občerstvení

Nový Jimramov

Vylepšený bufet

Stavba dětského vleku