Nad lyžováním o zimních prázdninách tak poletují místo sněhových vloček otazníky.  „Jak vám na sjezdovce utečou vánoční prázdniny, už to nedoženete,“ řekl správce Harusáku Karel Klapač.
Zásoby technického sněhu jsou už teď na svahu novoměst-ského Ski snowparku Harusův kopec.

„Zasněžovali jsme každou hodinu, kdy to šlo, na mráz jsme doslova číhali,“ řekl včera Klapač. „Věřím, že sjezdovku zprovozníme před Vánoci. Je to pro nás velká výzva při takovém počasí,“ dodal správce. I na Harusově kopci jsou ale závislí na počasí. Pokud bude v týdnu alespoň trochu mrznout, bude se tam už o víkendu lyžovat.

Kvůli pro vlekaře problémovému počasí se potýká s nedostatkem sněhu Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí. „Rádi bychom už jezdili, zatím se ale jen koukáme na pár hromádek sněhu. Věštit  neumíme,“ vystihl situaci vlekařů Jiří Pálka ze Ski klubu Velké Meziříčí. Fajtův kopec byl přitom loni první sjezdovkou, kde se v okrese lyžovalo, jezdilo se od 8. prosince. „Už je jasné, že tento víkend sjezdovku neotevřeme,“ povzdechl si správce Jiří Pálka. „Potřebovali by-chom, aby alespoň čtyři dny mrzlo,“ dodal.

Stejně jako v Meziříčí by protekci „tam nahoře“ brali i na ostatních svazích. „O víkendu určitě jezdit nebudeme. Počasí je nepříznivé, a navíc už trvá dlouho. Netroufnu si ani odhadnout, jak to bude o prázdninách,“ řekl správce Ski areálu ve Svratce Zdeněk Holemář. „Alespoň tři mrazivé noci bychom potřebovali,“ pravil správce sjezdovky v Jimramově Petr Chlubna.

Ve Ski areálu Jimramov chtějí, jak to podmínky umožní, zprovoznit alespoň část svahu. „Snažíme se, zasněžujeme každý den, když je to možné, abychom sjezdovku na prázdniny připravili. Výhled je ale teď bohužel špatný. Potřebovali bychom mráz alespoň po tři noci, “ shoduje se s ostatními správce jimramovské sjezdovky Petr Chlubna.

Lyžování by chtěli nejpozději na zimní prázdniny zajistit i ve Ski areálu Dalečín, brání jim v tom ale stejný problém – počasí. „Potřebujeme aspoň čtyři mrazivé noci, aby mohla děla pořádně pracovat, tak uvidíme. Tento víkend ale jezdit nebudeme,“ řekl dalečínský správce Ivo Doležal. Umělé zasněžování sjezdovek stojí vlekaře desítky tisíc korun denně.

MARTINA LORENCOVÁ