„Zájem samozřejmě trochu upadá, což ale není takhle z jara nic výjimečného, lidé už se vidí spíš na kole,“ podotkl Karel Klapač, správce Ski Snowparku na Harusově kopci u Nového Města na Moravě. Zároveň ale dodal, že na svahu úplně prázdno rozhodně není a podmínky jsou také dobré. V lyžařském areálu proto zatím neplánují ani žádné omezení provozní doby. „Budeme jezdit pořád, dokud budou lidé chodit a stav sjezdovky to dovolí,“ dodal Karel Klapač.

Na neděli 18. března tam navíc plánují již tradiční karneval. Akce začíná hodinu po poledni a potrvá zhruba do čtyř odpoledne. Lyžaři, kteří budou brázdit Harusův kopec v maskách, se navíc mohou těšit na lanovku i občerstvení zdarma.
Nejméně šedesáti centimetry sněhu disponuje sjezdovka na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. „Lidí sice už chodí méně, ale zatím jsme plně v provozu a žádná omezení minimálně na tento víkend i následující týden neplánujeme,“ informoval v pátek 9. března Jiří Pálka, správce skiareálu na Fajtově kopci. Tam se rozhodli návštěvníkům zpestřit program i nočním lyžováním, jež startuje v sobotu v devět hodin večer a trvá přes noc až do nedělní jedné hodiny ranní. Během celé této doby bude v provozu rovněž bufet, aby se noční „sjezdaři“ mohli také posilnit.

Ilustrační foto.
K singletrackům přibudou pumptracky

Zájemci si i přes oteplení mohou stále zalyžovat ještě i na sjezdovce ve Svratce, kde ale mírně omezili otevírací dobu. V sobotu se jezdí od devíti do šesti, v neděli pak do pěti hodin večer. „Podmínky jsou dobré, a to hlavně ráno, kdy bývá ještě umrzlý sníh. Lidé ale bohužel už moc nechodí,“ konstatoval Zdeněk Holemář ze svratecké sjezdovky. Lidé se ale uzavření areálu v nejbližších dnech obávat nemusejí. „O víkendu budeme jezdit určitě a příští týden snad ještě taky – jsou totiž mimo jiné jarní prázdniny v blízkém okrese Chrudim a Pardubice. Jak to ale nakonec dopadne, to uvidíme podle aktuálního počasí,“ dodal Zdeněk Holemář.

Zájemci o jarní „lyžovačku“ mohou o víkendu vyrazit ještě do Nového Jimramova na Novoměstsku, kde již přešli na jarní provoz a brázdit tam svah lze pouze od pátku do neděle. „Tento víkend chci ještě naposledy vytáhnout snowboard. Zatím nevím, zda pojedu do Nového Jimramova nebo na Harusák, ale myslím, že to bude poslední ježdění této zimy. Sníh už je stejně dost mokrý a potom i rozježděný, navíc už se těším spíš na jarní aktivity,“ nechala se slyšet Veronika Sobotková ze Žďáru nad Sázavou.

Stále dobré podmínky k lyžování hlásí například ještě v Dalečíně nebo v Karasíně na Bystřicku. Karasínskou sjezdovku lze však tento víkend navštívit naposledy, zimní sezona tam totiž v neděli 11. března v sedm hodin večer končí. „Návštěvníků už máme stejně méně, lidé teď spíš chodí na procházky než lyžovat. A vysokými teplotami sníh na sjezdovce samozřejmě trpí,“ zhodnotil Libor Jedlička z karasínského skiareálu.

Ilustrační foto.
Upraví tratě pro in-line sporty