Například Pilskou nádrž již pracovníci Krajské hygienické stanice označili za nevhodnou ke koupání pro citlivé jedince. „Situace se i dál může výrazně změnit a to k horšímu. Stačí tři tropické dny a kvalita vody jde rapidně dolů,“ upozornil hygienik Josef Roháček.

Jakost vody ve sledovaných vodních nádržích kontrolují odborníci každých čtrnáct dní. Na Žďársku mohou milovníkům koupání znepříjemnit potěšení hlavně sinice. Ty se vyskytovaly zatím v rybníku Medlov, poslední měření však jejich přítomnost neprokázalo. Přesto by měli být plavci obezřetní. „Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího člověka se podle citlivosti mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma,“ upozornila na možná nebezpečí lékařka Marie Quantová.

Sinice také mohou produkovat různé jedovaté látky. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy.

Pokud se přece jen vykoupete v rybníku, o kterém jistě nevíte, že má nezávadnou vodu, je dobré se co nejdříve osprchovat. „Dětem jsme koupili na zahradu bazének, do rybníku se s nimi neodvážím, jsou alergici a určitě by to nedopadlo dobře,“ řekla Pavla Dostálová, matka dvou děvčat z Novoměstska.

Na Žďársku patří zatím mezi nejčistší Zuberský rybník a koupaliště Sázava. V ostatních vodních plochách je zhoršená jakost vody, snížená průhlednost. Nejhorší situace je už od začátku léta na Pilské nádrži, kde hygienici naměřili masivní množství chorofylu-a, na hladině je pozorovatelný zelený povlak a pro vnímavé jedince je koupání v této nádrži nevhodné.

 

Test na přítomnost sinic ve vodě

Průhlednou lahev od balené vody naplníme zcela vodou a necháme alespoň dvacet minut stát v klidu na světle. Pokud se u hladiny vytvoří zelený kroužek ve tvaru sekaného jehličí nebo zelené krupice a voda přitom zůstane čirá, jedná se o sinice. V takovém případě se koupání nedoporučuje.