„Další odběry podle monitorovacího kalendáře se uskuteční příští týden, a měly by už být letos poslední. Další mimořádné by se prováděly pouze v případě pokračujícího teplého počasí," informovala Martina Fišarová z odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice.

Ochladilo se

Řadě lidí ale varování před nevhodnou vodou nevadí. Je ostatně jenom na nich, zda se rozhodnou jít zaplavat, protože zákaz není provázen žádným postihem, jde o informativní upozornění. „V Pilské nádrži se koupu, vždycky se pak ale osprchuji. Ta voda mi nepřijde nijak zvlášť špinavá. Tenhle týden to ale na koupání stejně moc nebylo, tropy jsou už pryč," řekl Pavel Studnička ze Žďáru nad Sázavou.

Relativně nejčistší z laboratorně sledovaných rybníků na Žďársku je nyní Domanínský rybník a Sykovec. Nejsou v nich sinice, jen mírně zvýšené množství chlorofylu. V obou nádržích je voda teplá kolem 26 °C. Nejčistší vodou disponuje biotop s přírodním čištěním v Šiklově mlýně.

S poklesem tropických teplot se může kvalita vody v některých rybnících ještě zlepšit. „Když se ale ochladí, nikdo se už stejně nebude mít zájem koupat," poznamenala Martina Fišarová.

„Každý rybník má svoje specifické podmínky. Například vyšší obsah živin, které sinice k životu potřebují, a když se ještě oteplí, voda se v něm pak rychleji kazí. Déle čistá voda obvykle vydrží v rašelinných rybnících," dodala Fišarová.

-------------

Čistota vody

Domanínský rybník: voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi

Sykovec: voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi

Velké Dářko: voda nevhodná ke koupání

Pilská nádrž: zákaz koupání

Medlovský rybník: voda nevhodná ke koupání

Šiklův mlýn: voda vhodná ke koupání