Panika a hysterie mezi cestujícími v autobusu, do kterého na kolejích narazil vlak, však byla naštěstí pouze součástí simulovaného zásahu záchranářů.

Nafingovaná železniční nehoda se odehrála v rámci rozsáhlé preventivní akce oddělení Ministerstva dopravy BESIP a Českých drah. Navštívily ji stovky lidí. „Mně se to moc líbilo, tedy ne to, že někoho porazí vlak, ale že jsem mohl vidět, jak to u takové nehody chodí. Je to mazec," popisoval své zážitky jeden z diváků Roman Havelka.

Simulovaných neštěstí na železnici předvedli pořadatelé několik. Vlak jedoucí desetikilometrovou rychlostí srazil a usmrtil chodce na kolejích i chodce vedle kolejí, kterého při jízdě zachytil. Srážku s vlakem nepřežili ani někteří cestující z autobusu.

Modelové situace se odehrávaly v reálném čase. Diváci tak sledovali, za jak dlouho přijedou ke skutečné nehodě hasiči, záchranka a policie. Hasiči dorazili k autobusu první, dovnitř se museli „probourat" hydraulickým zařízením, v patách jim pak přijeli zdravotníci a lékaři zjišťovali stav zraněných a podle jeho naléhavosti je třídili. Mezitím už policisté vyšetřovali okolnosti neštěstí, hasiči pak místo prozkoumali a zajistili proti vzniku požáru i úniku provozních kapalin. Pro těžce zraněného přiletěl vrtulník, pro který musí policisté v reálu vždy najít a zajistit místo k přistání.

Další ukázky zas předvedly v různých podmínkách, o co delší brzdnou dráhu než auto má vlak, co jede stejnou rychlostí, plno bylo u trenažéru i dopravních testů ve stáncích, velký zájem byl o prohlídky techniky, včetně vrtulníku. „Působí to velmi autenticky, člověk si hned uvědomí, jak hrozné následky může mít neopatrnost," shrnula dojmy divačka Jarmila Zelenková.