Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silnice ze Žďáru do Sněžného se rozšiřovat nebude

Žďársko - Úsek silnice II/353, směřující ze Žďáru nad Sázavou do Poličky přes Sněžné a Borovnici, do páteřní sítě kraje Vysočina zařazen nebude.

17.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Plánovaná trasa povede po jiné komunikaci . Rozšíření silnice vedoucí ze Žďáru do Poličky, ale také s tím spojené hustší kamionové dopravy tak budou ušetřeni lidé z vesnic na trase, kteří před časem svůj nesouhlas vyjádřili v petici.

Obyvatelé Vysokého, Počítek, Skleného, Třech Studní, Fryšavy, Kadova, Krátké, Sněžného, Daňkovic a Borovnice tedy svoji při o zachování původního stavu komunikace vyhráli. „Tato silnice protíná turisticky nejatraktivnější vrcholové části Žďárských vrchů a je desetkrát křižována značenými pěšími trasami,“ uvedla členka petičního výboru Jaroslava Michalcová. Petici podepsalo více než tisíc lidí.

Zvýšený provoz, a to zejména těžké kamionové dopravy, by nejenom ohrozil místní obyvatele, ale mohl by také znamenat i částečný odliv turistů, kteří tamní lokality vyhledávají právě kvůli zachovalé přírodě. O přírodu především šlo také ochranářům ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy ve Žďáře nad Sázavou.

„Podle mě byl návrh toho řešení naprosto nemyslitelný. Pokud by páteřní síť v úseku Žďár nad Sázavou – Sněžné – Polička prošla, došlo by tím k narušení vyvážené kulturní krajiny s dochovaným krajinným rázem a významným zastoupením přirozených ekosystémů,“ vysvětlil pracovník Správy CHKO Žďárské vrchy Jaromír Čejka důvod nesouhlasu ochranářů s tím, aby páteřní síť vedla právě přes Sněžensko.

Jak tedy bude schválená vysočinská páteřní síť na Žďársku vypadat? Ze tří variant změny byla vybrána ta, kdy ze sítě bude vyňat právě úsek silnice II/353, vedoucí ze Žďáru nad Sázavou do Poličky přes Sněžné a Borovnici.

Místo něj bude zařazena část silnice II/360, směřující z Nového Města do Jimramova, a ostatní úseky páteřní sítě již nyní zůstanou beze změny. „Obce na trase Žďár – Sněžné chtějí oblast Žďárských vrchů zachovat spíše pro turistiku, letní i zimní. Jako jediné v kraji se svého začlenění do páteřní sítě Vysočiny vzdaly,“ řekl senátor Josef Novotný.

Naopak Bystřice nad Pernštejnem se součástí sítě stát chtěla – a stala se jí. Bystřickým by ale nyní nejvíce vyhovovala varianta C. „Máme trochu obavu, aby ještě nedošlo k nějaké změně, která by město z páteřní sítě mohla vyřadit,“ uvedl bystřický místostarosta Josef Vojta.

Varianta B totiž počítá s nově vloženým úsekem silnice vedoucí z Nového Města do Jimramova, což by podle Bystřických mohlo být ohrožující. Pak už by stačilo jenom napojit Moravec na Nové Město podle varianty A a silnici Moravec – Bystřice vzít prioritu. „Jde nám hlavně o zlepšení přístupu k dálnici,“ dodal Josef Vojta.

Autor: Lenka Mašová

17.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Vandal poškodil auto na parkovišti

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Zrní opět rozpohybuje žďárský Batyskaf

Žďár nad Sázavou – Ve žďárském kulturním centru Batyskaf bude v sobotu 21. října hrát skupina Zrní se svým charakteristickým soundem a k dokonalosti dovedenou kombinací elektroniky a písničkářské poetiky. „Kapela Zrní před nedávnem vyprodala pražské Forum Karlín a i do Batyskafu přijíždí se svou novou deskou, která nese název Jiskřící,“ přiblížil dramaturg klubu Batyskaf Aleš Kostečka. Koncert v klubu začíná ve 21 hodin.

Lidé nosí do kontejnerů oblečení víc, než nádoby pojmou

Žďár nad Sázavou – Přeplněné kontejnery na vyřazené oblečení a oděvy a boty poházené mimo vyhrazené nádoby. Takový obrázek nabízela v posledních týdnech některá sběrná místa ve Žďáře nad Sázavou.

Kraj se opět pokouší prodat bývalou léčebnu, cena už klesla na 21 milionů

Daňkovice /FOTOGALERIE/ – Za nejnižší cenu ve výši jednadvacet milionů korun se mohou do konce měsíce hlásit zájemci o areál bývalé léčebny na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Novoměstsku. Ta byla jako ztrátový provoz uzavřena ke konci roku 2011 a od té doby se ji Kraj Vysočina coby nepotřebný majetek průběžně snaží prodat. Zatím neúspěšně.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Vysočina – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení