Na krajskou silnici II/357, která spojuje Jimramov s Bystřicí nad Pernštejnem, se přilehlý kopec poprvé výrazně sesunul loni při rekonstrukci vozovky. Před zimou se podařilo kopec zabezpečit a úsekem mohla projíždět osobní auta i veřejná linková doprava, nedávno se ale svah začal znovu hýbat.

Podle aktuálních pozorování hrozí v kritickém úseku celkový, nebo částečný sesuv půdy. „Odborníci proto doporučili silnici uzavřít,“ vysvětluje náměstek hejtmana Miroslav Houška. Podle harmonogramu mají stavební práce na sanaci svahu a rekonstrukci silnice pokračovat od 1. dubna.

Jimramov. Ilustrační foto
Uzavírka mezi Dalečínem a Jimramovem nekončí, na silnici se zřítil svah

Loni došlo k sesuvu zeminy v délce přibližně jednoho sta metrů. Dělníci tehdy museli odtěžit velké objemy půdy a změnit kotvící technologii. Silnice se v místě přitom již od roku 2021 rozšiřuje a modernizuje. Součástí rekonstrukce měla být právě sanace přilehlého masivu.

Silnice druhé třídy z Bystřice do Jimramova měla být původně zcela otevřená loni v říjnu. "Nově je ale termín zprovoznění stanoven do 31. srpna 2023,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Oprava cesty měla původně stát 92 milionů korun, vícepráce už ji prodražily o patnáct milionů.