Z toho ale určitě nemají radost řidiči, kteří brázdí silnice na Vysočině. Už ve čtvrtek dopoledne na ně například u České Bělé číhala několikaminutová bílá tma, při které se silnice pokrývaly prvními poprašky sněhu. Silničáři jsou však v klidu. Blížící se zima je prý letos nepřekvapí.

„Jsme dobře připraveni. Apelujeme však na šoféry, aby včas přezuli svoje pneumatiky, neboť právě osobní automobily na letních gumách a kamiony se sjetými pneumatikami často blokují silnice a ztěžují během prvních sněhových nadílek naši práci,“ nechal se slyšet ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jan Míka.

Ten věří, že se zimní údržba komunikací obejde bez větších problémů a bude probíhat minimálně ve stejné míře jako minulý rok. „Myslím, že vloni byly cesty na Vysočině vzhledem k povětrnostním podmínkám připraveny z celorepublikového hlediska nejlépe,“ dodal Míka.

Podobně vidí připravenost silničářů i vedoucí výroby Správy a údržby silnic v Havlíčkově Brodě Václav Dipold. „Máme zatím připraveno patnáct sypacích vozů, které mohou kdykoliv vyjet a v pohotovosti jsou i řidiči. Ještě umísťujeme podél silnic sněhové zábrany a směrové kůly,“ uvedl Dipold. Na údržbu komunikací je podle jeho slov na Havlíčkobrodsku připraveno 2 800 tun soli a v létě bylo navezeno i 12 000 tun drtě k posypávání silnic. „To by mělo na zimu bohatě stačit,“ zamyslel se ještě Dipold.

V kraji Vysočina pak mají silničáři celkem 16 tisíc tun soli ve skladech.