Jízda na kole po úzké dřevěné lávce nad rybníkem je dodnes divácky velmi atraktivní. „Já jsem se tam byl podívat několikrát. A pokaždé jsem se dokonale bavil. Není to jen o tom přejet lávku. Organizátoři to vždycky prošpikují i dalšími soutěžemi a humornými scénkami,“ usmál se při vzpomínce na vydařené akce Milan Novotný z Nového Města na Moravě.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkDnes už si podobnou zábavu dopřávají i lidé z jiných obcí, ale v době svého vzniku neměl blažkovský závod přes rybník obdoby. „Tradici založili dva místní vtipálci Bohuslav Klimeš a František Šutera. Tehdy v nelehkých poválečných dobách zorganizovali první blažkovské závody přes rybník. V roce 1947 jistě vůbec netušili, že legrácky na lávce budou vítanou letní akcí a atrakcí, která se stane letitou tradicí,“ poznamenala Petra Tatíčková.

„Nikdy nezapomeneme na jejich šibalské grimasy či na komika v buřince s kamerou v ruce. Nezapomeneme na vtipné poznámky, které k jejich osobnostem neodmyslitelně patřily,“ dodala.

Oba pánové brzy našli své pokračovatele. S vtipnou vsuvkou se přidávali další a další. Blažkovské závody přes rybník se tak od roku 1947 konaly téměř nepřetržitě. „Devadesátá léta přinesla přírodní pohromu, která přerušila konání závodů na pár let. Tehdy přívalové deště zničily rybník, a ten z finančních a stavebních důvodů nemohl být využíván k této ojedinělé zábavě,“ připomněla jedno z přerušení oblíbené atrakce Petra Tatíčková.

V poslední době závody přes rybník naopak vzkvétaly. V jejich programu se zabydlely i další aktivity. „Před šesti lety jsme v rámci závodů začali dělat i výstavu veteránů. Jsme takoví veteránoví nadšenci. Sejde se nám jich vždycky hodně,“ popsal jeden z vystavovatelů a současně organizátorů blažkovských závodů Libor Král.

V prvním ročníku mohli milovníci starých aut obdivovat pouze hasičská historická vozidla. „Pak se přidávaly i další veterány. Výstavu už míváme docela velkou, bývá tam okolo padesáti historických vozidel. Sjíždí se k nám odevšad. Za to, že u nás vystavují, dostanou majitelé veteránů pokaždé občerstvení. Takže k nám jezdí docela rádi,“ uzavřel Libor Král.