„Je to zhruba třetina zaměstnanců, za druhé pololetí tohoto roku půjde o částku ve výši 5,2 milionu korun,“ informoval mluvčí nemocnice Petr Hladík.

Jde o navýšení mezd nelékařským zdravotnickým pracovníkům v třísměnném nebo nepřetržitém provozu bez odborného dohledu o dva tisíce korun, o kterém rozhodla vláda. Do konce roku ho zálohově hradí kraj.

„I přesto, že ministerstvo zdravotnictví peníze na zvýšení mzdy zdravotníkům do krajů pošle na základě dotačního řízení se zpožděním, mohu potvrdit, že v našich krajských nemocnicích bude zdravotním sestrám od 1. července přidáno,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.

Navýšení platů se na Vysočině týká přibližně 1600 lidí, zejména zdravotních sester. Získání peněz pro zvýšení mezd od ministerstva zdravotnictví je tentokrát komplikovanější. Odhadovaný požadavek zdravotnických zařízení z kraje pro následující půlrok může být kolem 30 milionů.

Zatímco novoměstská nemocnice udává 5,2 milionu korun, například jihlavská nemocnice do konce roku potřebuje na navýšení platů 416 zaměstnancům sedm milionů, třebíčská nemocnice pro téměř tři stovky lidí necelých pět milionů. V rozpočtu ale tyto peníze chybí. „Rychlé řešení je tak pro nás i pro nekrajská zařízení důležité. V tuto chvíli zatím přijímají nemocnice opatření k vyplácení těchto peněz bez finanční podpory od kraje,“ upozornil vysočinský hejtman Jiří Běhounek.
Podle informací ministerstva zdravotnictví bude zdravotnickým zařízením prostřednictvím krajů poskytnuta záloha na šest měsíců dopředu. Na konci roku se provede vyúčtování dotace. Od nového roku by už měla s pokrytím navýšení mezd počítat úhradová vyhláška.

Jednadvacetiletý Dominik Tomášek z Víru vyrazil před měsícem na cestu kolem Černého moře, přes pět tisíc kilometrů chce ujet na kole, vracet se bude přes Turecko a země Balkánu.
OBRAZEM: Z Bystřice dojel na kole do Ruska