Jelikož se letos na Zubštejně uskuteční jubilejní ročník akce, lidé mohou těšit na speciální program, v němž vystoupí celkem jedenáct účinkujících skupin.

Chybět nebudou šermíři, hudební kapely, fakír a ohňová show, dělostřelci, kartářka, historické tržiště, ukázky řemesel s možností si je vyzkoušet, dobová kuchyně, exponáty z Muzea bičů v Janovicích u Rýmařova včetně ukázek zacházení s nimi, lukostřelecký turnaj pro veřejnost o putovní pohár a rovněž zajímavé ceny a mnoho dalších atrakcí.

„Vrcholem letošního programu se stanou rytíři na koních ze společnosti historického jezdectví Kvintána ze Žďáru nad Sázavou. Ti na Zubštejně ještě nikdy nebyli, jejich vystoupení byl takový můj sen od doby, kdy jsem pořádání festivalu převzal, a letos to konečně vyšlo,” informoval pořadatel Festivalu historického šermu, hudby a tance Miroslav Hlinský ze vsetínské skupiny historického šermu Alternus.

Akce konaná v atraktivních kulisách hradní zříceniny má kořeny v roce 2003, kdy proběhl zkušební nultý ročník.

Oficiální první ročník se pak uskutečnil v červenci 2004, v prvních letech jako Bitva o Zubštejn, kterou od roku 2012 vystřídal programově pestřejší Festival historického šermu, hudby a tance.

Pořádání akce neovlivnily ani stavební práce související se statickým zajištěním zříceniny, k nimž došlo v letech 2009 až 2011.

Lenka Mašová