„Letní semestr byl počáteční a měli jsme v něm čtrnáct studentů. Všichni pokračují a navíc to doporučili i svým známým. Takže jsme letos v situaci, že zvolené téma, kterým je renesance v Itálii, studuje třicet čtyři posluchačů. A přednášíme také na téma čínská medicína v naší zahrádce, tam máme okolo dvou desítek posluchačů," potvrdil nárůst počtu studentů koordinátor projektu Oldřich Brož.

Sylaby a testy

Přednášky probíhají pravidelně každé úterý ve společenské místnosti Domu s pečovatelskou službou. Témata se střídají.

„Je to virtuální univerzita, takže si přednášku pustíme, po jejím zhlédnutí si posluchači přečtou své sylaby, což je přepis přednášky a společně si vypracujeme test. Vloni jsme také zakoupili dva nové počítače, takže posluchači mají možnost vypracovat další testy přímo u nás," objasnil postup Oldřich Brož.

Novoměstskou „univerzitu" nestudují pouze senioři z Nového Města na Moravě, ale jezdí tam i lidé odjinud. „Máme i studentku z Brna, která má poblíž Nového Města chatu. A jezdí k nám také studenti ze Žďáru nad Sázavou, z Velké Losenice, z Bobrové, z Radešína a z dalších míst. Řekl bych, že Novoměšťané mezi nimi zaujímají tak čtyřicet procent," informoval Oldřich Brož.

V Novém Městě studují univerzitu třetího věku převážně ženy. „Muži mají minimální zastoupení, ženy jsou v převaze," řekl Oldřich Brož.

Sami vyučující studují spolu se svými posluchači. Musí být ovšem nejméně krok před nimi. „Taky se učíme, protože se studenty pak děláme testy a posloucháme s nimi přednášky. Když jim potřebujeme poradit, musíme být přinejmenším o lekci před nimi," přiznal Oldřich Brož.

Studenti z řad seniorů dokážou svým vyučujícím mnohdy doslova „vytřít zrak". „Stává se nám, že někteří přijdou na novou přednášku a už ji mají dokonale nastudovanou, protože si ji doma pustili přes počítač. Pak je na koordinátorovi, aby je nějak usměrnil. Aby ti, kteří jsou noví a tématem takzvaně nepolíbení, si nepřipadali jako hloupí a neutekli," vyjádřila se ředitelka Novoměstských sociálních služeb Hana Janů, která stála u zrodu celého projektu. Studenty univerzity třetího věku láká i možnost být opět součástí kolektivu.

„Zůstal jsem doma a díky tomuto projektu chodím zase pravidelně mezi lidi," podotkl jeden z nich Zbyněk Fiksa.

„A také si důkladně procvičíme mozek, nutíme ho pracovat. Přednášky jsou velice zajímavé, strašně nás to baví," doplnila jeho kolegyně Zdeňka Ševčíková.