První, co návštěvník dopoledne na chodbě domova uvidí, je skupinka seniorek při cvičení. „Tady na chodbě je příjemný chládek, nic jim v cvičení nebrání,“ řekla sestřička, pod jejímž vedením seniorky s chutí upažovaly, přednožovaly a prováděly řadu dalších cviků.

„Neznamená to ale, že bychom současná vedra podceňovali. Samozřejmostí je dodržování pitného režimu,“ zdůraznila sociální pracovnice Ivana Dvořáková.

Nejdůležitější je pitný režim

Na pitný režim svých klientů dohlíží ve všech domovech důchodců na Žďársku. „Příjem tekutin je v těchto vedrech hodně důležitý. Klientům to vysvětlujeme, někteří pijí dostatečně, jiné musíme trochu nutit,“ uvedla Růžena Vodová, vrchní sestra v Domově důchodců ve Velkém Meziříčí.

„Některým seniorům se pitný režim ale moc dodržovat nechce,“ svěřila se se svou zkušeností Oldřiška Koláčná, zaměstnankyně Domova důchodců ve Velké Bíteši.

Zaměstnanci zařízení pro seniory sice nemohou svým klientům přímo zakázat pobyt venku, doporučují ale omezit pohyb na sluníčku hlavně přes poledne. „Doporučujeme našim klientům, aby ven nechodili. Využívají v těchto dnech hlavně chládku, který je na chodbách, ty jsou prostorné a vzdušné. Navečer si lze jít sednout do atria,“ popsala možnosti Marie Scheibová, ředitelka novoměstského Domu s pečovatelskou službou.

Ve Velké Bíteši, kde je většina obyvatel Domova důchodců na vozíčku, zvolili kompromis. „Ven jezdíme s klienty jen po snídani, kdy je ještě relativně chladno, a výhradně do stínu,“ potvrdila Oldřiška Koláčná.

To, že starší lidé mnohdy překvapivě snáší vedra lépe než mladší ročníky, potvrzuje také Ivana Hrudičková z Nového Města na Moravě. „Babičce teplo nevadí, naštěstí nemá žádné zdravotní potíže. Možná je to ale i tím, že může zůstat doma a nemusí se potit v práci jako my,“ smála se pětačtyřicetiletá prodavačka.