VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři z Nového Města letos slaví třicetiny

Nové Město na Moravě - Senioři v Novém Městě letos slaví 30. narozeniny. Přesně tolik let už uplynulo od založení tamního Klubu seniorů. Za tu dobu připravili jeho členové bezpočet akcí, neuplyne snad jediný týden bez společného setkání. Senioři z Nového Města jsou také držiteli jednoho prvenství. Byli v České republice absolutně první takovouto organizací, která měla vlastní webové stránky.

2.4.2017
SDÍLEJ:

Novoměstští senioři se velice rádi baví. Bez ohledu na věk jsou ochotni se pořádně rozparádit. Energii, s jakou se do zábavných akcí pouští, by jim mohli závidět i jejich mladší spoluobčané.Foto: Archiv Klubu seniorů Nové Město na Moravě

„Pomohl nám s nimi Zbyněk Grepl z novoměstského úřadu. Byl to tehdy takový pokus, nemohl se nikde inspirovat, protože žádné jiné webové stránky seniorů neexistovaly. Řekl nám, že nám je vytvoří, ale že si je sami budeme muset živit. To jsme se naučili a živíme je dodnes," připomenula střípek z bohaté historie klubu jeho bývalá dlouholetá předsedkyně Alena Albrechtová.

Dějiny organizace se začaly psát 30. března 1987. Zakladatelkou Klubu seniorů v Novém Městě na Moravě a současně jeho první předsedkyní byla Marie Hamžová. Po ní převzala pomyslné žezlo Blanka Krupicová. Třetí vůdčí osobností novoměstských seniorů byla od roku 2002 do roku 2011 Alena Albrechtová, kterou vystřídala současná předsedkyně Libuše Topinková. Něžná ženská ruka vládne novoměstským seniorům celých 30 let. „Mužů máme v klubu málo a navíc, muži senioři nejsou tolik aktivní jako ženy, alespoň pokud jde o klubovou činnost," posteskla si Libuše Topinková. „Ale za ty, kteří mezi nás chodí, jsme velmi vděčné," doplnila předsedkyně.

Čtěte také: Rozkvetly omamně vonící lýkovce

Před třemi desítkami let se činnost klubu rozbíhala poněkud nesměle a pomaličku. „To se ovšem brzy začalo měnit," podotkla Alena Albrechtová.

Nabídka jednotlivých akcí, které klub pravidelně pořádá, je velmi pestrá a zajímavá. Patří mezi ně například masopustní merenda, mikulášská nadílka, soutěže v řešení kvízů, zájezdy, pěší vycházky do okolí a další. „Každoročně pořádáme více než 40 akcí. Organizujeme mimo jiné i společné setkání se zajímavými lidmi, s touto aktivitou přišel klub hned krátce po svém zrodu. Jedním z prvních hostů byl vynikající pianista Ladislav Kozderka, se kterým naši senioři začali posléze i spolupracovat," uvedla Alena Albrechtová. V roli hostů novoměstského Klubu seniorů se vystřídala řada významných osobností. Přicházeli spisovatelé, herci, cestovatelé, hudebníci, politici a mnozí další.

Neméně významnou částí činnosti místních seniorů je spolupráce s městem. „Při návštěvě tehdejšího prezidenta Václava Klause s chotí v Novém Městě na Moravě v roce 2010 naše členky například vítaly prezidentský pár u vstupu do radnice v horáckých krojích," zavzpomínala Alena Albrechtová.

Senioři ovšem neusnuli na vavřínech. I letos mají velké plány. „Pojedeme na výstavu květin do Rakouska i na Jízdu králů do Vlčnova. A vyjdeme si i na pěší túry," prozradila Libuše Topinková.

Autor: Helena Zelená Křížová

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Spělkovští volili v budově místního obecního úřadu.
9

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Žďár nad Sázavou – Hned úderem 14. hodiny v pátek 21. října začali lidé ve Žďáře hlasovat pro své favority do sněmovních voleb. Někteří i chvilku čekali - o pár minut dříve přišli třeba první voliči, jejichž volební místností je ve žďárském gymnáziu. Po 14. hodině se hned začali trousit další.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení