Akce s názvem Neohrožený třetí věk odstartovala v pondělí 1. března v deset hodin dopoledne v areálu Knihovny Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou.

V rámci projektu čekají zájemce z řad důchodců ještě čtyři besedy, jež by se měly uskutečnit v průběhu března a dubna, a to opět v areálu žďárské knihovny vždy od desáté hodiny dopolední. „Příjemně nás překvapila vysoká účast a zájem seniorů. Na první přednášce, na kterou dorazili policisté z oddělení služební přípravy, se sešla skupinka zhruba třiceti důchodců,“ uvedla žďárská policejní mluvčí Jana Martincová. Senioři se podle ní zajímali hlavně o zbraně, jež policisté při výkonu služby používají, o donucovací prostředky, pouta či vesty, které nosí strážci zákona při zásazích.

Zbraně a střelivo

Další setkání se bude konat v úterý 16. března. Na besedu s důchodci tentokrát dorazí policisté z oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál, kteří seniorům přiblíží například klasifikaci zbraní nebo pravidla vydávání zbrojních průkazů. Poslední březnová beseda se uskuteční 29. března a představí se na ní žďárští dopravní policisté. Těch se budou moci senioři ptát mimo jiné na nová silniční pravidla, nové dopravní značky nebo preventivní opatření týkající se bezpečnosti silničního provozu.

Na 12. dubna připadne setkání s policisty žďárského obvodního oddělení, již s důchodci budou hovořit především na témata kriminality páchané na seniorech. Chybět by ale neměly ani ukázky používaných zbraní a donucovacích prostředků. „Jako poslední se seniorům představí policejní kynologové, kteří předvedou také ukázku výcviku služebních psů. Pokud to počasí dovolí, proběhl by tento program v atriu žďárské knihovny,“ informovala Jana Martincová.