Program odstartoval takzvaným italským dnem, kdy domov provoněla pizza, kterou klienti upekli s terapeutkou domova.

Poté se zájemci z řad klientů i personálu sešli v prostorách univerzity třetího věku, kde se konala přednáška o italských sociálních zařízeních, která navštívil ředitel domova Vítězslav Schrek v rámci pracovní cesty. „V Itálii jsme navštívili nejen domovy pro seniory, ale například charitativní centrum pro osoby s mentální postižením v Sieně nebo psychiatrické centrum ve městě Prato. Prezentací jsme chtěli našim obyvatelům i spolupracovníkům více přiblížit, jak fungují sociální služby v Itálii a jak se v nich místním obyvatelům žije," uvedl Schrek.

Podle jeho slov je italská sociální péče na dobré úrovni a v řadě aspektů se podobá té české. „A to například z hlediska kvality péče samotné, nebo odbornosti a schopností personálu," řekl ředitel domova Schrek.

Charakteristickou vlastností italské péče jsou podle Schreka všeobecně skromnější materiální podmínky, což se projevuje například na charakteru nemovitostí, ve kterých různé instituce fungují. „Často jde o církevní stavby, byť mnohdy rekonstruované," dodal ředitel. Tím, čím se italská péče od české podle něj liší asi nejvíce, je finanční vztah mezi institucemi a klienty. „V Itálii se podrobně zkoumá hodnota majetku klientů, to u nás v takové míře nepraktikujeme," podotkl Vítězslav Schrek.

V úterý si klienti mohli zajít v domově na „klasiku" padesátých let s Jaroslavem Marvanem, na film Dovolená s Andělem. Ve středu pak domova tradičně zavítaly studentky z Výchovného ústavu Velké Meziříčí, které se učí v oboru cukrářská výroba. „Společně s děvčaty a s několika klienty z Pomněnky jsme si upekli linecká kolečka. A ačkoliv je teprve říjen, dalo by se říci, že atmosféra na setkání byla příjemně předvánoční," popsala dopoledne pracovnice terapií Lucie Jiříčková.

Týden plný akcí zakončila v pátek za tónů kláves Andrea Vaňková, která s domovem spolupracuje jako dobrovolnice. Při hodinovém koncertu plném lidových písniček se podávala káva a také domácí linecké cukroví.