A to hlavně z toho důvodu, že tento web byl v České republice vůbec prvním svého druhu. „Je to v podstatě moje dítě. Rok jsem uháněla informatika Zbyňka Grepla z novoměstského úřadu, aby nám naše webové stránky postavil. A podařilo se. Při předání nám ale připomenul, že je musíme živit, aby to k něčemu bylo,“ řekla o zrodu internetových stránek seniorka Alena Albrechtová.

Důchodci dodnes na své internetové stránky pravidelně vkládají nové informace. A je z čeho vybírat, neboť činnost zdejších důchodců je velmi pestrá a bohatá. Stránky pod kódem seniori.nmnm.cz existují od května roku 2005 a za tu dobu pravidelně informovaly o činnosti organizace klubu seniorů.

Školí vrstevníky

„Snažíme se, aby si je mohlo prohlížet co nejvíce starších lidí. Proto pro ně připravujeme i pravidelná školení. Letos se nám podařilo získat počítačový kurz z Nadace Václava a Livie Klausových, ten proběhne v měsíci červenci a zúčastní se ho deset zájemců. A teď nám navíc nabídl zdejší městský úřad, že by nám pomohl proškolit další seniory,“ nechala se slyšet Alena Albrechtová.

Činnost novoměstských seniorů už více než tři roky se zájmem sleduje Hana Němcová, místopředsedkyně Svazu důchodců České republiky. „Hned od počátku jsem se úplně nadchla pro novoměstské webové stránky. Staly se vzorem pro mnohé další,“ řekla Hana Němcová a dodala: „Počítač není přístupný pro každého, zvláště když jde o staršího člověka. Ale především se musí člověk chtít učit.“

Sama uznává, že patří do generace, které citelně chyběly informace. „Dalo by se říct, že jsme vzestupem počítačové techniky prožili určitý šok. Někteří se přizpůsobili, jiní ne,“ uzavřela.