Přístroj za více než sto tisíc korun, na který prostřednictvím sponzorů sehnali peníze členové žďárského občanského sdružení VerVia, bude podle slov jeho předsedy Zdeňka Kulhánka sloužit místním handicapovaným dětem.

Těm umožní procvičování nohou například při ochrnutí, křečích nebo oslabení. Zaručuje bezpečný pohyb, přičemž se není třeba obávat, že by došlo k poškození svalů, šlah nebo vazů cvičícího dítěte.

„Zařízení je v základní verzi a slouží k procvičování nohou postižených dětí. Nyní budeme ještě shánět dalších pětadvacet tisíc korun, abychom k přístroji mohli pořídit nástavbu na procvičování rukou. Doufáme, že věc je na dobré cestě, protože už máme výhledového sponzora,“ uvedl předseda občanského sdružení VerVia Zdeněk Kulhánek.

-----------------

Zdeněk Kulhánek: Nevzdali jsme to a ani vzdát nehodláme

Žďár nad Sázavou – Rehabilitační přístroj Motomed Gracile byl včera slavnostně předán předsedou žďárského občanského sdružení VerVia Zdeňkem Kulhánkem zástupcům Speciálně pedagogického centra ve Žďáře nad Sázavou. Motomed za více než sto tisíc korun bude podle slov předsedy občanského sdružení sloužit místním handicapovaným dětem.

Kdo nákup rehabilitačního přístroje financoval?
Rehabilitační přístroj zaplatili sponzoři. Zařízení je v základní verzi a slouží k procvičování nohou postižených dětí. Nyní budeme ještě shánět dalších pětadvacet tisíc korun, abychom mohli pořídit nástavbu k procvičování rukou. Doufáme však, že věc je na dobré cestě, už máme výhledového sponzora.

Komu bude motomed sloužit?
Co se týče správné indikace, tedy pro které dítě je zařízení vhodné a jakým způsobem ho správně používat, aby mu zajistil co největší léčebný účinek, spolupracujeme s odbornou lékařkou.

Občanské sdružení VerVia funguje od roku 2009 - co je jeho dlouhodobým cílem?
Chceme pomáhat dětem s handicapy, jejich nevýhodu překonat a jejich rodičům dát naději na plnohodnotný život. Zpočátku jsme si představovali, že naše odhodlání, chuť odborníků pomáhat a vypracování potřebné koncepce a projektů nám z cesty odstraní všechny překážky. Nicméně stále ještě věříme, že je lepší investovat do dětí, které mají šanci se nestat přítěží sociálního systému než platit podstatně vyšší náklady spojené s jejich zbytečně neřešenými handicapy.

Co jste tedy chtěli konkrétně udělat?
Chtěli jsme integrovat děti s různými handicapy společně se zdravými pomocí individuální a skupinové péče s rehabilitačními prvky. Tedy zařadit je do předškolního zařízení a tam se o ně odborně postarat prostřednictvím dětského neurologa, speciálního pedagoga i psychologa. To se ale zatím nepodařilo.

A náhradní varianta?
Zřízení a provoz rodinného centra Filip, kde by péče o děti byla rozšířena i o služby pro jejich rodinné příslušníky. O to se nyní snažíme.

K tomu ale potřebujete prostory…
Vhodné prostory jsme už díky městu měli přislíbeny, avšak nevyšel nám, bohužel, projekt, takže jsme vyšli naprázdno. Podali jsme už ale nový projekt, díky kterému může být naše činnost podpořena evropskými penězi. Doufáme, že tentokrát to už vyjde. Rádi bychom rovněž navázali užší spolupráci se zástupci kraje Vysočina.

Máte za sebou hmatatelný úspěch – sehnali jste peníze na rehabilitační přístroj, který poslouží ke zlepšení pohybových možností postižených dětí. Co vnímáte jako svůj dosavadní největší úspěch vy?

Když pominu tu hmatatelnou stránku věci, tak myslím, že největší úspěch je to, že jsme to přes počáteční neúspěchy nevzdali. Jsme parta lidí, která se rozhodla pomáhat postiženým dětem ve svém volném čase a bez nároku na odměnu, ale přesto nás skutečnost, že něco nejde tak, jak jsme si původně představovali, neodradila. Což je dobře, protože výsledkem je zrovna ten rehabilitační přístroj, takže je vidět, že to mělo smysl. Vytrvali jsme a hodláme vytrvat i nadále.