Sdružení Krajina buduje již několik let u Nového Města přírodní učebnu s názvem Hrnečnice. Plány na doplnění tohoto kousku přírody o broukoviště, plazník, hmyzí hotel, ptačí a netopýří budky již podpořilo Nové Město, nicméně tyto peníze stačit nebudou.

„Nové tůně, které jsme na Hrnečnici vybudovali, si velmi rychle našli žáby, čolci a různé druhy vodního hmyzu. Rádi bychom na tomto místě podpořili i další druhy živočichů. Rozhodli jsme se tedy, že požádáme veřejnost o finanční podporu k dotvoření přírodní učebny.

Skládka komunálního odpadu.
V Bystřici bojují s černými skládkami, zapojí i kameru

Ti, kdo mají zájem přispět, mohou na startovači zvolit výši své podpory, a podle této dostanou za svůj dobrý skutek odměnu,“ vyjádřila se Kateřina Marečková ze Sdružení Krajina. „O podporu prostřednictvím crowdfundingu žádáme veřejnost poprvé, doufáme, že se podaří oslovit dostatečný počet přispěvatelů, aby se podařilo projekt zrealizovat. Věříme, že nutnost chránit přírodu kolem nás a aktivně se zapojovat, cítí čím dál více lidí,“ dodala Marečková.

Hrnečnice je malá loučka nedaleko novoměstského rybníka Koupaliště. Sdružení Krajina se o ni začalo starat v roce 2013, vyřezalo tam náletové keře, kterými bylo místo zarostlé, vytvořilo několik tůní pro obojživelníky a začalo ji pravidelně kosit. O přírodních hodnotách místa informují panely, které byly v lokalitě umístěny. Hrnečnici využívají žáci z ekotýmu první základní školy v Novém Městě jako přírodní učebnu, kde pravidelně sledují, co tam žije a jak se lokalita vyvíjí.

Zdroj: Youtube