Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení Domu kultury je blízko svému zániku

Žďár nad Sázavou - Sdružení Domu kultury ve Žďáře zřejmě zažívá poslední rok svého fungování. K 31. prosinci 2009 by podle městských radních mělo zaniknout.

17.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Jednáme o tom již několik let. Město chtělo ze sdružení už dávno vystoupit, jako to udělal před několika lety podnik Žďas. Nyní jsme na schůzi rady doporučili schválit jeho zánik také zastupitelům,“ informoval žďárský starosta Jaromír Brychta.

Majetek odborů

V současné době je kulturní dům v majetku Základní organizace odborového svazu KOVO Žďas, která objekt pronajímá právě Sdružení Domu kultury. Z nájmu pak odboráři hradí revize nebo nejrůznější akce.

Hlavními příjmy financí jsou však pro kulturní dům dotace od města. „Město dává na kulturu ve Žďáře ročně bezmála dva a půl milionu korun, a to především na ztrátové pořady, jakými jsou divadelní představení nebo koncerty vážné hudby,“ vypočetl Brychta. Podle něj může kulturní dům vyprodukovat ročně zhruba čtyři sta tisíc korun, což však sotva pokryje nájem.

„Dům kultury si na sebe zatím celkem vydělá. Jenže náklady se teď zvyšují, takže za nájem už odborům něco dlužíme. Navíc by bylo třeba uskutečnit nějaké opravy, což se současnými prostředky není možné,“ vysvětlila ředitelka kulturního domu Marcela Lorencová. Podle ní je tedy nyní třeba najít nějakou jinou formu spolupráce jednotlivých zúčastněných subjektů, než je sdružení, jež do nynějška fungovalo.

V úvahu přichází varianta, kdyby odborový svaz budovu nabídl k prodeji, a to například městu, v jehož majetku jsou navíc pozemky pod kulturním domem. „Ty si držíme proto, abychom měli jistotu, že ve Žďáře bude skutečně zachována kultura. Mohlo by se totiž jinak stát, že by na daných parcelách někdo chtěl vybudovat například tržnici nebo něco podobného,“ říká Jaromír Brychta.

Zájemci o koupi

O koupi objektu by představitelé města zájem pravděpodobně měli, hlavní otázkou ale podle starosty je, za kolik by jej odbory nabízely. „Je to totiž svým způsobem danajský dar. Do budovy by se musely investovat desítky milionů korun, například do výměny starých oken, vchodových dveří, do nové fasády, oprav střechy a tak dále,“ dodává Brychta.

Pokud by dům nekoupilo město, zbývá podle něj ještě varianta ekonomického pronájmu. „Na žďárský kulturní dům se už informovali i zájemci z Prahy. Hovořil jsem o tom také s majiteli hotelu Jehla,“ řekl starosta Jaromír Brychta.

Budoucností Sdružení Domu kultury se budou všechny zúčastněné strany ještě společně zabývat. „Pátého března tohoto roku se má konat konference, kde budou tradičně odboráři a zástupci podniku Žďas. Ale také tam chceme pozvat určitě i představitele města a ředitelku kulturního domu. Pokusíme se potom společně najít nějakou rozumnou variantu případného uzavření sdružení,“ sdělil Žďárskému deníku předseda Základní organizace odborového svazu KOVO Žďas Karel Havlík.

Na poslední schůzi městské rady byli prozatím pověřeni dva radní jednáním s odbory o budoucím zajišťování kultury ve městě.

Autor: Jana Nedělková

17.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení