„Je to pták, který je u nás hojný a navíc snadno pozorovatelný. Budeme tedy rádi, když se ke sčítání kání připojí i veřejnost. Je to podobné, jako když se od jara do podzimu provádí monitoring čápů bílých na hnízdech,“ uvedla mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Jana Hejtmánková.

Zimní sčítání kání provádějí ornitologové už více než tři desítky let. Koordinátorem sčítací akce je Pavel Řepa z Tachova. „Sčitateli se často stávají lidé, kteří nejsou typickými birdwatchery, ale mají rádi přírodu a jsou ochotni k její ochraně i nějak aktivně přispět. Avšak při takto dlouhodobé akci je bohužel problém udržet dostatečný počet spolupracovníků. Proto uvítáme další zájemce, kteří by byli ochotni spolupracovat,“ poznamenal Pavel Řepa.

Podle něj může monitoring provádět prakticky kdokoliv. „Nemusí mít hlubší ornitologické znalosti, rozpoznání káně v terénu je snadné a přesné rozlišení káně rousné a lesní není pro účast v akci povinné. Spíše je důležité, aby spolupracovník byl ochoten zajišťovat sčítání po více let za sebou,“ vysvětlil Pavel Řepa.

Ve Žďárských vrších je kání poměrně hodně. „Tito ptáci pomáhají, protože loví pouze myši a hraboše. Nejsou uzpůsobené k zabíjení větší kořisti, likvidují jen hlodavce. Tím pomáhají zemědělcům snižovat stavy škůdců, kteří jim ničí úrodu,“ řekla Jana Hejtmánková.

Káně je v zimě prakticky nepřehlédnutelná. „Nejčastěji je můžeme uvidět na stromech u silnice nebo na polích, kde hledají svoji kořist. Káně k nám přilétávají i ze severu, v tomto období jich ve Žďárských vrších bývá více. Jde o káni rousnou – když se rozletí, tak má krásně bílý ocas s tmavým pruhem na konci. U nás je k vidění pouze v zimě,“ popsala Jana Hejtmánková.

Pozorování lze provádět ve kteroukoliv denní dobu. Sčítání se provádí třikrát za zimu – v půli listopadu, ledna a března. Přesný termín určuje koordinátor. „Lidé by si ale měli načíst velikost káněte, aby si je pak nepletli třeba s orlem. Ten je mnohem větší,“ podotkla Jana Hejtmánková.

Kontakt na sčítacího koordinátora je e-mail: pavel.repa@tachov.cz