Od 8 do 18 hodin se tam uskuteční sbírka potravin, kterou organizuje Česká federace potravinových bank a Oblastní charita Žďár nad Sázavou se do ní připojuje jako partner. „Každý, kdo se bude chtít zapojit v pomoci potřebným, může zakoupit jakékoliv zboží ze seznamu a v prodejně zanechat našim dobrovolníkům. Pro ty, kteří nemají v začínajícím předvánočním shonu čas na nákupy, bude připravena kasička, do které mohou lidé vhodit peníze,“ uvedla koordinátorka potravinové sbírky Michaela Kuchtová.

Pomoci bude možné nákupem vybraných trvanlivých potravin, jako jsou těstoviny, rýže, luštěniny, konzervy, dětská výživa, trvanlivé mléko, olej, cukr, puding, mouka, trvanlivé polévky, paštiky či ovocné přesnídávky. Lidé mohou zakoupit také základní drogistické potřeby, například mýdlo, šampon, zubní pasty a kartáčky, prací prostředky, prostředky na mytí nádobí a na úklid, vlhčené ubrousky, toaletní papír, dětské pleny či dětskou kosmetiku.

Získaná pomoc podpoří především klienty charitní záchranné sítě – služby žďárské charity. Tito lidé často vypadávají ze systému podpory institucí a dalších služeb, anebo je tato pomoc pro ně nedostatečná. Jedná se například o rodiny, které se ocitly v nouzi kvůli výpadku příjmů, nenadálým výdajům, jsou v insolvenci či řeší jiné obtíže, které jim znemožňují zajistit si materiální potřeby pro sebe i své děti. Častá pomoc směřuje také k příjemcům invalidních důchodů, které jsou mnohdy nízké, nebo k lidem, kteří ztratili bydlení. Potravinová sbírka ve Žďáře je letos v pořadí už druhá, první se uskutečnila v květnu a podařilo se při ní díky ochotným dárcům získat 980 kilogramů materiální pomoci.

Do sobotní potravinové sbírky se jako dobrovolní organizátoři zapojí členové žďárského fotbalového klubu FC ŽĎAS. „Jsme moc rádi, že jsme byli osloveni oblastní charitou pro tuto akci a že se budeme moci prezentovat i na jiném poli, než je to fotbalové, a ještě k tomu podpoříme dobrou věc. Dali jsme dohromady šestnáctičlenný tým složený z hráčů dorosteneckého věku, trenérů a funkcionářů,“ potvrdil manažer fotbalového klubu Radim Chmelíček.