„Poskytnutých darů si velice vážíme a děkujeme za ně," vyjádřila se ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková.

Cena nového přístroje vyjde bezmála na dva miliony korun. Do nemocnice má přibýt ještě letos. „V těchto dnech organizujeme elektronickou aukci, ve které se pokusíme stlačit cenu věže co nejníže. Samozřejmě připravíme prezentaci nového zařízení dárcům, aby viděli, na co konkrétně přispěli," řekl Roman Kratochvíl, mluvčí nemocnice, jejímž zřizovatelem je Kraj Vysočina.

Nejvyšší finanční částkou přispěla žďárská radnice. Tamní zastupitelé schválili dar deset korun za každého obyvatele města, tedy 220 tisíc korun. „V nemocnici se léčí naši obyvatelé, jde o zvýšení jejich komfortu léčby," sdělila starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. Město už před několika lety přispělo například půlmilionem korun na vybavení pavilonu interny. Ještě více na počet obyvatel, a to 150 tisíc korun, věnovalo desetitisícové Nové Město na Moravě.

Stávající laparoskopická věž, která byla pořízena v roce 1999, již dosluhuje a musí být nahrazena novou. „Pomocí zařízení se operuje miniinvazivně. Drobnými přístupovými řezy se do těla pacienta zavádí optická kamera i operační nástroje. Pro pacienta jsou tyto operace méně bolestivé s menší ztrátou krve, přinášejí méně komplikací a rovněž rychlejší rehabilitaci a návrat pacienta k běžnému životu," doplnil mluvčí nemocnice Kratochvíl s tím, že bez nové moderní operační věže by nemohla novoměstská nemocnice laparoskopickou operativu udržet, případně ji rozšiřovat.

Laparoskopie umožňuje přístup do břišní dutiny bez jejího chirurgického otevření. Prostor k prohlédnutí a zákrokům se vytvoří nafouknutím břicha oxidem uhličitým. Obraz se snímá speciální zavedenou kamerou a přenáší se na obrazovku monitoru.

Ročně se v novoměstské nemocnici provede asi dva a půl tisíce laparoskopických operací. Lékaři tak operují hlavně žlučník, ale i kýlu a apendix, rovněž ledviny pro nádorová onemocnění nebo močové kameny, provádějí resekce střev pro nádorová onemocnění, operace na močovodech či gynekologické operace na děloze.

Kdo přispěl? Žďár nad Sázavou – 220 tisíc Kč , Nové Město na Moravě – 150 tisíc Kč , Žďas, a.s. Žďár nad Sázavou – 100 tisíc Kč, Mikroregion Novoměstsko – 120 tisíc Kč, PKS holding a. s. Žďár nad Sázavou – 50 tisíc Kč, Vatín – 8 tisíc Kč, Březí nad Oslavou – 3 tisíce Kč, Pokojov – 5 tisíc Kč, Malá Losenice – 20 tisíc Kč, Rudolec – 5 tisíc Kč, Vepřová – 10 tisíc Kč, Jámy – 10 tisíc Kč, Ostrov nad Oslavou – 5 tisíc Kč, Vysoké – 10 tisíc Kč, Obyčtov – 7 tisíc Kč, Sirákov – 5 tisíc Kč, Letový provoz Praha – 100 tisíc Kč, Promedica – 90 tisíc Kč, Delikomat – 90 tisíc Kč
Celkem bylo na laparoskopickou věž věnováno 1 008 000 korun.