„Začalo to, tak jako jiné „velké“ věci, docela skromně a nenápadně. Na konci dubna roku 2017 jsme se shodli se na tom, že by si prostor podkroví Horácké galerie i mladí nadšení klavíristé a především posluchači z Nového Města a okolí zasloužili nový nástroj. Částka nutná pro zakoupení kvalitního koncertního klavíru byla nemalá, ale naštěstí se iniciativy uspořádání veřejné sbírky chopil novoměstský mužský pěvecký sbor Novocantus a především jeho předseda Václav Peňáz,“ přiblížila prvopočátky vzniku nového festivalu jedna z jeho spoluzakladatelek Zuzana Svobodová.

Přestože uspořádat sbírku a sehnat finanční prostředky i nástroj nebylo právě jednoduché, úsilí nadšenců bylo nakonec odměněno. Od nového klavíru scházel pak už jen krůček ke vzniku festivalu. S výběrem účinkujících a dramaturgií festivalu novoměstským organizátorům významně pomohl profesor plzeňské konzervatoře, klavírista a pedagog Luděk Šabaka. „V létě 2018 jsme od něj získali seznam skvělých interpretů, kteří by byli ochotní koncertovat v našem malém městě. A pak už stačilo „jen“ domluvit rozpočet a vymyslet název festivalu,“ potvrdila Zuzana Svobodová.

Festival PÓDIUM NMNM, který už má i své vlastní webové a facebookové stránky, pořádá spolek Novocantus ve spolupráci s Horáckou galerií a podporou Nového Města na Moravě. „První ročník uvede cyklus čtyř výjimečných koncertů se zaměřením na výročí hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Chtěli bychom v každé sezoně představit ve čtyřech či pěti koncertech špičkové umělce evropského i světového formátu,“ prozradil předseda organizačního výboru festivalu Václav Peňáz.

„Na zahájení celého festivalu vystoupí 12. října Stratos Quartett Wien, tedy kvartet sestávají z hudebníků, kteří mají domovskou scénu ve Vídni, odkud vyráží na své koncerty nejen do celé Evropy, ale také například až do Japonska. A někteří jsou i členy slavné Die Wiener Philharmoniker,“ doplnil Václav Peňáz.

Předprodej vstupenek na všechny koncerty sezony byl již zahájen. Vstupenky je možné zakoupit on-line na webových stránkách festivalu a také v novoměstské nformačním centru.