Autorka mravoučných próz ze života obyvatel Českomoravské vysočiny Vlasta Pittnerová (1856 – 1926) se do Sazomína dostala se svým manželem. „Nemohla se provdat podle svého přání, neměla dostatečné věno. 11. září 1883 se na naléhání rodiny, především otce, vdala za panského myslivce Josefa Vejmelku. Devětatřicetiletého vdovce se dvěma dospívajícími dcerami. S ním odešla do Sazomína,“ uvedla sazomínská starostka Lucie Pešková.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník„Vlasta Pittnerová žila s rodinou v sazomínské hájence. Později tam bydlel i můj strýc,“ připomenul místo kde spisovatelka žila, sazomínský obyvatel Josef Krejčí.

Manžel Vlasty Pittnerové byl v Sazomíně velice oblíbený. „Ke své mladé ženě s moderními názory se však vůbec nehodil. Byl hajný, a byl příliš obyčejný. Později se přestěhovali do Polničky. Sazomín Vlasta Pittnerová připomíná v některém ze svých děl,“ poznamenala Lucie Pešková.

Druhá ze slavných sazomínských osobností, Kamila Sojková (1901 - 2000), se narodila v Předslavi u Klatov. I ona se do Sazomína dostala spolu se svým manželem. Ten v obci po záboru pohraničních oblastí Německem získal učitelské místo. „Po manželově těžkém a nevyléčitelném onemocnění začala Kamila Sojková učit na sazomínské dvoutřídní škole. Psala romány i publikace pro děti, místní lidé dodnes její knížky mají,“ vyjádřila se sazomínská starostka.

I pro Kamilu Sojkovou byl Sazomín pouze přestupní stanicí. „V roce 1958 odešla do Břeclavi, kde se pak věnovala pouze literární činnosti. Na Sazomín ale hodně vzpomínala a místní na ni také. Když zemřela, jel se s ní rozloučit plný autobus lidí,“ zavzpomínala Lucie Pešková.