„Je to důkaz, že při představování historických skvostů se nebojíme využívat nejmodernější způsoby prezentace," řekla výkonná ředitelka svazku České dědictví UNESCO Michaela Severová.

V aplikaci najdou příznivci historie české a moravské památky zařazené do seznamu světového kulturního dědictví. „Naleznete tam i další zajímavosti z měst. Prohlédnete si řadu překrásných fotografií a spotů, dozvíte se hromadu nových informací, přesvědčíte se o tom, že města UNESCO opravdu stojí za to vidět," vyzývá k bezplatnému stažení aplikace Michaela Severová.

Podle data zápisu jsou v multimediální publikaci informace o Praze, o Českém Krumlovu, Telči, Žďáru nad Sázavou, o Kutné Hoře, Lednicko-valtickém areálu, Holašovicích, Kroměříži, Litomyšli, Olomouci, o Brnu a Třebíči.

Každému městu jsou v katalogu věnovány tři strany. „Na straně první je to nejdůležitější o památce UNESCO, můžete si tam prohlédnout řadu fotografií, zhlédnout minutový spot, najdete tam také důležité kontakty a dozvíte se i to, jak dlouho budete cestovat k další památce UNESCO," uvedla Severová. Strana druhá je věnovaná dalším zajímavostem z města a strana třetí doporučené prohlídce sídla s mapovými podklady .

Publikace České dědictví UNESCO je zdarma ke stažení v AppStore i GooglePlay. „V tuto chvíli je publikace v češtině a ve spolupráci s agenturou CzechTourism pracujeme na její anglické verzi," podotkla Michaela Severová. Slavnostní premiéru měla multimediální publikace na letoším veletrhu Holiday World.

Zapsání památky do seznamu světového kulturního dědictví je vysoce prestižní záležitostí. „Jde o záruku kvality v oblasti turismu a motivaci k návštěvě. Tyto památky jsou velkou učebnicí dějin kultury, jsou důkazem nádherné rozmanitosti a v mnoha zemích také vlajkovými loďmi péče o kulturní dědictví," doplnila ředitelka Severová.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou patří mezi nejvýznamnější stavby barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Tento vrcholný Santiniho výtvor byl zařazen do Seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO v roce 1994.