„Zuzana Šánová kandidovala jako členka hnutí, vyloučena byla až po volbách do Poslanecké sněmovny. Volební výsledky ji potom určily jako nástupkyni po Jourové," vysvětlil předseda oblastní organizace ANO ve Žďáře nad Sázavou Josef Nováček. K důvodům, které vedly k vyloučení Zuzany Šánové z hnutí, se blíže vyjadřovat nechtěl s tím, že se jedná o interní záležitost.

„Obecně šlo o porušení stanov a morálního kodexu hnutí," dodal pro Žďárský deník Josef Nováček. Jak měla porušit stanovy a morální kodex hnutí, nechce vysvětlit ani sama poslankyně.

„Od prosince 2013 nejsem členkou hnutí, to je pravda," sdělila Šánová bez bližších podrobností. Ta bude po dohodě s ANO pracovat v poslaneckém klubu hnutí, i když jeho členkou již není. Potvrdil to krajský předseda hnutí a současně i další vysočinský poslanec za ANO Josef Kott.

„Je členkou poslaneckého klubu jako nezávislá, bude spolupracovat a do budoucna se uvidí, jak to bude dál, protože jsou nastavená určitá pravidla jak pro vyloučení, tak pro přijetí do hnutí," vyjádřil se Kott.

Roční vyhazov?

Případné opětovné přijetí Šánové do ANO, pokud by o to projevila zájem, se ale v hnutí dosud neřešilo. „V současné době platí naše dohoda o spolupráci se Zuzanou Šánovou," dodal Josef Kott.

Nová poslankyně byla členkou žďárské oblastní organizace. „Z hlediska stanov hnutí platí, že po roce od vyloučení je možné o členství opětovně požádat. Jak by to ale probíhalo v praxi, to vám teď nemohu sdělit, protože jsme podobný případ ještě neměli," nechal se slyšet Josef Nováček.

Šánová byla na vysočinské kandidátce ANO pátá v pořadí, do Sněmovny loni nastoupila první Věra Jourová a nakonec až čtvrtý Josef Kott. Kolem „dvojky" a „trojky" na kandidátce se totiž strhl skandál. Druhý v pořadí, Miloslav Bačiak z Havlíčkova Brodu, se poslaneckého mandátu vzdal a z hnutí vystoupil poté, co vyšlo najevo, že zamlčel svoji minulost politruka a údajně i výhradně komunistický titul RSDr.

Na třetího v pořadí, tehdejšího předsedu krajské organizace Jana Sobotku z Hodíškova, zase „prasklo", že jím podepsané čestné prohlášení o bezdlužnosti se nezakládá na pravdě.

Svůj poslanecký plat, zhruba šedesát tisíc korun za dny, kdy oficiálně byl poslancem, aniž by do lavice Sněmovny vůbec zasedl, si poté Sobotka ponechal, takže Andrej Babiš pak „za něj" totožnou částku věnoval na charitativní účely.

Poslanecký klub ANO totiž oba zkompromitované poslance vyzval, aby platy a náhrady, na které měli ze zákona nárok, i když ještě nezačali vykonávat svoji činnost, následně věnovali na dobročinné účely.

-----------------

Zuzana Šánová

vystudovala ekonomiku na Vysoké škole zemědělské v Brně

pracovala osm let v zemědělství, deset let ve státní správě ve Žďáře nad Sázavou, od roku 2000 podniká v oblasti účetnictví, daní a vzdělávání v regionu Vysočiny

do hnutí ANO vstoupila v roce 2012, vyloučena byla v prosinci 2013

je rozvedená, má dvě dcery, žije v Mělkovicích u Žďáru

- na kandidátce hnutí ANO v Kraji Vysočina byla pátá

- pětapadesátiletá ekonomka a lektorka kurzů pro vzdělávání v oblasti daní, účetnictví a základů podnikání je v politice nováčkem, bez jakýchkoliv zkušeností z komunální politiky

- Šánová se ve Sněmovně chce angažovat především v ekonomické oblasti