„Je to doslova rarita. Funguje zde lékařská služba první pomoci a takzvaná rychlá zdravotnická pomoc, což je sanitka se zdravotnickým personálem, ale ne s lékařem,“ potvrdil starosta města Jaromír Brychta.

A to by se mělo změnit. „Nahradí ji sanitka s lékařem, takže místo rychlé zdravotnické pomoci bude ve městě fungovat rychlá lékařská pomoc. Také vybavení sanitky bude dokonalejší,“ dodal Jaromír Brychta.

V současné době jsou dva ze tří pacientů, u kterých musí sanitka s lékařem z nemocnice v Novém Městě na Moravě zasahovat, právě ze Žďáru. Zázemí bude mít RLP v budově polikliniky.

Náklady na potřebné stavební úpravy se odhadují na čtyři miliony korun. Městu by s financováním mohl pomoci kraj. „Kraj bude situaci vyhodnocovat, chceme tuto investici navrhout do rozpočtu. Zatím probíhají jednání,“ potvrdila Věra Švarcová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví krajského úřadu, která má zajištění dostupnosti lékařské péče v kraji na starosti.

V současné době funguje ve Žďáře lékařská služba první pomoci od odpoledne do sedmé hodiny ranní. I to bude od příštího roku jinak. „Současnou lékařskou službu první pomoci a rychlou lékařskou pomoc bychom chtěli skloubit dohromady,“ řekla místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Stavební úpravy polikliniky budou zahájeny ještě v tomto roce, fungovat by rychlá lékařská pomoc měla nejpozději od dubna 2008.