„Všechny přihlášené vzorky již prošly hodnocením odborných komisí, takže návštěvníci budou mít možnost vybírat podle chuti i podle pořadí v jednotlivých kategoriích," popsal organizátor koštu Jaromír Plodek.

Vede meruňkovice

Tradiční košt, který je nejstarší akcí svého druhu na Vysočině, se původně konal v Kozlově nedaleko Křižanova, v posledních letech však našel zázemí ve Velkém Meziříčí. Letošním šampionem se stala meruňkovice od Radovana Škody z Velkého Meziříčí.

Pořadatelé akce letos byli vzhledem k loňské nepříliš valné úrodě příjemně překvapeni. „Původně jsme odhadovali, že se letos sejde tak 160, nejvíce 170 vzorků pálenek. Byli jsme proto velmi mile překvapeni, když jsme zjistili, že letos budeme vystavovat 198 destilátů. Svědčí to o dobré kvalitě a vysoké popularitě našeho koštu," vyjádřil se Plodek.

Mezi hodnocenými vzorky pálenek se i v letošním roce objevily různé rarity potvrzující skutečnost, že naložit a vypálit lze v podstatě každé ovoce. Tyto zajímavosti sice obvykle nesbírají ocenění, jsou však zajímavým zpestřením koštu.

„V letošním roce mezi hodnocenými vzorky byla například pálenka z kdoulí, mišpulí, ale také z ananasu. Z minulých ročníků si zase vzpomínám například na mandarinkovici nebo šípkovici. Jsou to takové raritky mezi tradičními pálenkami, které preferuje většina lidí, " poznamenal pořadatel.

Vítězové jednotlivých kategorií pálenek budou v sobotu oceněni diplomy a poháry, speciální diplom a ozdobnou láhev získá šampion letošního koštu. „Diplomy a poháry udělujeme za první tři místa v každé kategorii," doplnil Plodek.

V rámci doprovodného programu, který je plánován coby součást akce, vystoupí Akordeon Band Vysočina, taneční skupina Kosatky a návštěvníci se mohou těšit i na ukázky bojových umění. Dámám pořadatelé doporučují, aby na košt přišly nenalíčené, a poté se nechaly bezplatně zkrášlit přímo na místě přítomnou vizážistkou.

Vstupenka na košt stojí sto padesát korun, přičemž zahrnuje ochutnávky, skleničku a další drobnosti.

----------------

Výsledky

Šampion výstavy:

vzorek č. 80, meruňkovice, rok 2014, 52 %, pálenice Kozlov, Radovan Škoda, Velké Meziříčí

Vítězové jednotlivých kategorií pálenek:

meruňkovice, vzorek č. 80, rok 2014, 52 %, pálenice Kozlov, Radovan Škoda, Velké Meziříčí

slivovice, vzorek č. 1, rok 2013, 50 %, pálenice Kozlov, Miloslav Vala, Velké Meziříčí

hruškovice, vzorek č. 124, rok 2014, 52 %, pálenice Hlinné, Stanislav Marek, Hlinné

třešňovice, vzorek č. 98, rok 2012, 52 %, pálenice Znětínek, Vratislav Novotný, Znětínek

rynglovice, vzorek č. 173, rok 2014, 51 %, pálenice neuvedena, Josef Sekanina, Malé Hradisko

jablkovice, vzorek č. 67, rok 2014, 50 %, pálenice Hlinné, Vratislav Bradáč, Žďár n. S

černý bez, vzorek č. 148, rok 2014, 50 %, pálenice Kozlov, Jaromír Plodek, Kozlov

nektarinka, vzorek č. 178, rok 2014, 53 %, pálenice Kozlov, Karel Eliáš, Kozlov

vínovice, vzorek č. 154, rok 2014, 52 %, pálenice Znětínek, Vratislav Novotný, Znětínek

Kompletní přehled hodnocených vzorků najdete na webu:

kostpalenek.wbs.cz