„Martině velice fandím, a samozřejmě nejenom já. Myslím si, že na ni jsou hrdí všichni Žďárané," poznamenal žďárský místostarosta Josef Klement.

Květnové nedělní odpoledne pro sportovní fanoušky se uskuteční pod názvem Fandíme mistrům. „Martině chceme poděkovat za úspěšnou reprezentaci města a celé České republiky. Připravili jsme rozhovor s ní i jejím trenérem Petrem Novákem," přiblížil Klement.

Sportovně-společenské odpoledne pak bude po rozhovorech se šampionkou a jejím trenérem pokračovat autogramiádou. Po ní se „přeladí" na lední hokej.

Na náměstí bude instalovaná velkoplošná obrazovka. Sportovní příznivci na ní budou sledovat přenos hokejového zápasu Česká republika Německo na mistrovství světa, které se letos koná v Praze a v Ostravě. Podle harmonogramu šampionátu to bude předposlední zápas českých hokejistů v základní části.

„Akci Fandíme mistrům pořádají město Žďár nad Sázavou a Český rozhlas Region," doplnila Nikola Adlerová, mluvčí žďárské radnice. Program bude na náměstí uvádět rozhlasový moderátor Robin Šalamon, budou tam fungovat i stánky s občerstvením.

Velká obrazovka bude na náměstí v provozu na jedno odpoledne. Podle místostarosty existuje možnost, že budou radní uvažovat o jejím opětovném umístění pro společné fandění, bude to ale záležet na tom, jak se český tým na mistrovství popasuje s vyřazovacími boji, pokud do nich postoupí.

Jakou odměnu za skvělou reprezentaci města Martina Sáblíková dostane, to radní teprve vymýšlejí. „Dárek samozřejmě mít budeme. Co to bude, to teď ale nemůžeme říci, zatím to připravujeme," sdělil místostarosta Klement.

Parcela

Po svých úspěších na olympiádě v Soči dostala loni Sáblíková od města zhruba tisícimetrový pozemek na stavbu rodinného domku. Dar přijala, dům ovšem zatím nestaví. Parcela je ve čtvrti Klafar II, jejíž projekt nové zástavby teprve vzniká. Trojnásobné olympijské šampionce se vydařila zvlášť druhá polovina uplynulé sezony. Martina Sáblíková letos ovládla rychlobruslařské mistrovství světa ve víceboji, na mistrovství světa na jednotlivých tratích získala zlato v závodech na 3000 a 5000 metrů a na evropském šampionátu ve víceboji byla druhá. Podeváté triumfovala ve Světovém poháru na dlouhých tratích.