Žďárská rychlobruslařka po dlouhých dvou letech poprvé prohrála ve své královské disciplíně – na trati 5000 metrů. Ve třetím díle Světového poháru v Moskvě dojela druhá, za Němkou Claudií Pechsteinovou. Šestatřicetiletá legenda vytvořila časem 6:49,92 nový rekord dráhy a Sáblíkovou porazila o více než sedm vteřin.

Poprvé po dvou letech tak Pechsteinová opět vyhrála závod Světového poháru. Naposledy se jí to podařilo předloni právě v Moskvě. Na pětce. Shodou okolností, tehdy to byla poslední pětka, kterou Sáblíková prohrála. Od té doby si Češka držela na této trati v 11 závodech nepřemožitelnost. „Jsem moc ráda, že jsem dokázala, že Martina není na pětce neporazitelná,“ říkala Pechsteinová po drtivém vítězství.

A Sáblíková? „Vypadá to, že Pechi je na ledu snad nesmrtelná,“ uznale pronesla. „Když jsem viděla ten její čas, říkala jsem si: Klobouk dolů. Věděla jsem hned, že ji jen těžko porazím – a fakt to nešlo.“

Česká světová rekordmanka však teprve ve čtvrtek dobrala poslední antibiotika. Bojovala se soupeřkami, ale i se svým tělem. „Nechci se na to vymlouvat. Asi ani kdybych byla zdravá, neporazila bych ji,“ řekla přesto.

Druhé místo bere. Vždyť vede Světový pohár o 40 bodů. „S tím nemůžu být nespokojená, ale ten odstup byl veliký. Kdyby to bylo jen o tři vteřiny, měla bych radost. Takhle ne,“ vysvětluje Sáblíková.

Na měsíc si teď od velkých závodů odpočine. Pak ji čeká mistrovství Evropy a další pohárové závody.