Ptáte se, co se tu má stavět? Přece rychlobruslařská hala, kde by trénovala dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková. Hala, kde by se měla rodit nová budoucnost českého rychlobruslení, kde by vyrůstali následovnice a následovníci dvojnásobné olympijské šampionky.Jenže neděje se nic.

Zdání však může klamat. Na papíře se toho za poslední týden stalo tolik, že ve Velkém Oseku snad každý kroutí hlavou.Starosta a iniciátor stavby Jiří Otta po volbách opustil své křeslo na radnici. Ještě před tím však rozhodl: Hala tu stát bude!Spolu s minulým vedením obce nabídl akcie společnosti Velkoosecká sportovní (rozumějte pozemky) k prodeji. Otta měl i kupce.Vše převezmou šéfové Martiny Sáblíkové, tedy Český svaz rychlobruslení.Cena? Sedmnáct milionů korun. Kde na ně ale vezmou funkcionáři peníze?

Vždyť roční rozpočet bruslařů byl ještě do minulého roku zhruba tři miliony korun, letos se navýšil na šest milionů…Variant je několik. Podle informací Deníku se svaz kvůli nákupu pozemků u Velkého Oseku může i zadlužit. Ondřej Brada, předseda Českého svazu rychlobruslení, to ostatně nevyvrátil. „Otázka této transakce není dořešena. Teoreticky může jít i o půjčku,“ uvedl.

Je to bludný kruh. Dluhy už si dříve nadělali i ve středočeské obci.Na nejrůznější výdaje včetně návrhu haly šlo z kasy Velkého Oseku nemálo peněz. „Dali jsme do toho sedm milionů,“ přiznal už dříve Otta.

Co bude teď ? Bude se vůbec stavba haly realizovat? „Finance na halu jsou,“ tvrdí Petr Novák, kouč Sáblíkové.Možná má ale informace od někdejšího starosty, který více než dva roky tvrdil, že má investora, jenž by halu postavil a poté by ji i provozoval.

Jméno tajného donátora ale nebylo nikdy zveřejněno, což samo o sobě budí pochybnosti. Ví to i nové vedení obce.Pavel Drahovzal, který se sdružením Nezávislí pro Velký Osek vyhrál nedávné komunální volby, tvrdí, že halu neodepisuje. „Nejsme proti její stavbě. Je nám však jasné, že bruslařský svaz si to těžko zaplatí sám. Chceme proto znát investora a chceme mít garanci, že se o ni postará. Obec si halu na bedra nevezme, její provoz je hodně nákladný,“ prohlásil Drahovzal.

Brada jeho slova potvrzuje. Rád by viděl, kdyby finančně pomohl stát.„Myslíme si, že stát by měl sportovní aktivity rozumnou měrou podporovat, a tak se doposud i děje. Co se týká rychlobruslení, není to sport, který má potenciál stát se ekonomicky soběstačným,“ dodal Ondřej Brada.
Jenže stejná slova se omílají už měsíce a měsíce a ani po sněmovních volbách se nic nezměnilo.

Zdá se, že Martina Sáblíková si tak na halu ještě počká. Do olympiády v Soči ale pořád ještě zbývají více než tři roky…