Dělníci se na mostní konstrukci nad údolím řeky Oslavy vrátí po pětiměsíční přestávce, kdy byla úspěšně dokončena oprava levé poloviny mostu, kterou auta využívají při jízdě ve směru na Brno.

Podle vyjádření mluvčí Ředitelství silnic a dálnic České republiky Niny Ledvinové byl termín uzavírky pravého mostu stanoven na jednání uzavírkové komise v minulém týdnu. „Půjde o období od 14. dubna do 24. června tohoto roku,“ informovala Ledvinová.

Stavební práce obsáhnou, stejně jako v případě loňských oprav na „déjedničce“, kompletní výměnu mostního svršku, tedy novou vozovku, izolaci, zábradlí, odvodňovací žlab a výměnu odvodňovacího potrubí uvnitř mostu. Celková cena díla za obě přemostění činí 55 milionů korun včetně DPH.

Práce by neměly trvat déle než 50 dní

Ledvinová dále uvedla, že provoz bude veden po levé opravené části mostu v režimu 2 + 1, a to tak, že od neděle do středy budou mít motoristé k dispozici dva jízdní pruhy ve směru Brno Praha a od středy do neděle dva jízdní pruhy ve směru na Prahu.

„Uzavírka pravého mostu je naplánována na sobotu 14. dubna, kdy budeme rozestavovat značení, samotné práce zahájíme v pondělí 16. dubna. Činnosti bychom rádi zvládli do padesáti dnů,“ poznamenal za zhotovitele rekonstrukce, brněnskou firmu Firesta Fišer, stavbyvedoucí Martin Kozel.

Ten rovněž sdělil, že v určeném termínu rekonstrukce je tentokrát brána na zřetel možná časová prodleva. „Aby-chom nemuseli jako loni žádat kvůli nepříznivému počasí o prodloužení lhůty dokončení,“ vysvětlil Kozel. Uzavírka tak může v případě příznivého počasí skončit dříve.

Spolupráce s policií

Na zvládnutí či zmírnění dopravního kolapsu ve druhém největším sídle okresu se připravuje také současné vedení radnice ve Velkém Meziříčí. Aktivita z jejich strany by měla být podle místostarosty Josefa Komínka v podobném stylu jako na podzim 2011. „Budeme zase aktivně spolupracovat s policií,“ řekl Komínek.

Policie by podle Komínka neměla v případě zácpy na mostě dovolit sjíždět osobním autům a především kamionům z dálnice na souběžnou komunikaci II/602 do ulic města. „V kritických chvílích budou pomáhat strážníci i radou s nalezením optimální trasy,“ řekl velkomeziříčský místostarosta Josef Komínek.

Kromě ŘSD jakožto zadavatele rekonstrukce vozovky dálničního mostu Vysočiny nad Velkým Meziříčím investuje do oprav komunikací na Žďársku i Kraj Vysočina. V návrzích akcí pro letošní rok figuruje například další etapa oprav silnice III/3791 Velká Bíteš Vlkovská, rekonstrukce povrchu silnice na trase Slavkovice Mělkovice, opěrných zdí na silnici III/03720 Dolní Radslavice na Velkomeziříčsku a na II/357 Strachujov Jimramov, a dojde i na mosty u Mirošova na Novoměstsku.

„Z větších akcí je v plánu oprava silnic III/35211 od hranice havlíčkobrodského okresu po Nížkov, III/3536 Chroustov nebo v úseku Lísek Jimramovské Pavlovice,“ sdělila Jitka Svatošová z Krajského úřadu Kraje Vysočina.