Rys se může stále volně pohybovat na Žďársku a na Vysočině. Podle odborníků ale člověku nehrozí při setkání s ním přímé nebezpečí. ”Volně žijící rys rozhodně člověku nijak nebezpečný není. Jsou to velmi plachá zvířata, která se člověku vyhýbají,” uvedl Václav Hlaváč, ředitel vysočinského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Rys. Ilustrační foto
Rys se procházel u Nového Veselí, před kamerou se nestyděl, podívejte

Rys, se kterým se lidé už potkali na Žďársku, pochází s vysokou pravděpodobností z programu umělého návratu rysa ostrovida v Polsku. “Uměle vypuštěný rys do přírody může mít sice plachost před člověkem sníženou, přesto je téměř jisté, že člověku i v případě setkání s tímto zvířetem žádné přímé nebezpečí nehrozí,” dodal Václav Hlaváč.

Naposledy byl rys vidět přibližně před dvěma týdny. “Šlo o pozorování z okolí Rudolce a Březí nad Oslavou. Rádi bychom tedy touto cestou vyzvali veřejnost, aby nám jakékoliv informace o pohybu rysa poskytovala,” uvedl Václav Hlaváč.

Fakt, že rysa vypustili do přírody Poláci, je podle Václava Hlaváče vysoce pravděpodobné, “Výsledky DNA vzorků, které jsme odebrali, už budou mít spíše upřesňující význam,” dodal ochránce přírody.

Podle Václava Hlaváče není vůbec překvapivé, že rys doputoval na Vysočinu až z Polska “Všechny velké evropské šelmy dokáží překonat vzdálenost stovek, někdy i tisíce kilometrů,” uvedl odborník.

V současnosti je podle Hlaváče pohyb zvířat krajinou stále více ovlivňován liniovými bariérami, zejména dálnicemi. Šelmy si ale poradí.

“Fragmentace prostředí dopravní infrastrukturou ohrožuje spojitost populací a tím i jejich další existenci v naší krajině. Jednotlivá zvířata, zvlášť pokud mají sníženou plachost před člověkem, dokáží ale i v hustě osídlené krajině stále překonat i stovky kilometrů,” uvedl ochranář.

Samice rysa.
Samice rysa je stále na útěku. Z jihlavské zoo dříve pláchli medvědi i zebry

Polský rys není první, který se volně pohyboval krajinou Vysočiny. Předloni utekla samice rysa z jihlavské zoo. Ta na rozdíl od "polské šelmy" neměla obojek a nepodařilo se ji chytit.

Při čištění výběhu vylezla samice na větev, která se pod ní ulomila, a tak se dostala ze zoo ven. Po útěku se nejprve pohybovala do třiceti kilometrů od zoologické zahrady. Někdo ji viděl i u Pacova na Pelhřimovsku, spíše se ale držela na Jihlavsku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nové Město se připravuje na světový pohár bikerů, podívejte

Zdroj: UCI Mountain Bike World Series - Nové Město