S neukázněnými řidiči se snaží bojovat i obce, čím dál víc jich pořizuje radary a některé zvažují i zavedení úsekového měření. Nově plánují radar i v Rudíkově na Třebíčsku. Měřit bude na příjezdové cestě od Hroznatína. „Čekáme na schválení od Policie ČR. Potom začneme s osazením radaru, myslím, že radar by mohl začít fungovat v půlce března,“ nastínil rudíkovský starosta Zdeněk Souček. Celkem tato investice vyjde obci na necelých jednasedmdesát tisíc.

K radaru plánuje obec pořídit i statistický modul, který určí, kolik aut místem projelo v nadlimitní rychlosti. „Dokonce zobrazuje i zda auto zpomaluje i v úseku před radarem. Tyto statistiky poté můžeme využít a argumentovat s nimi například policii, že v místě dochází k častému porušování a měli by tam více měřit a pokutovat,“ uvedl Souček.

Druhý radar ve Vepříkově

Další radar chtějí umístit i v obci Vepříkov na Havlíčkobrodsku. „V obci už máme jeden u vjezdu, druhý by mohl přibýt na druhém konci obce. Jezdí tudy rychle hodně řidičů. Chtěli bychom radar zrealizovat letos, ale uvidíme, jak to bude s penězi,“ prozradil starosta obce Petr Bárta.

Řidiči překračující rychlost jsou podle policie velkým nešvarem silnic. „Při každé dopravně bezpečnostní akci, kterou v kraji realizujeme, je vždy největší počet zjištěných přestupků překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci a mimo obec, Tvoří to okolo osmdesáti procent z celkového počtu přestupků. Není to ale problém jen na Vysočině.,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Šlápnout na plyn svádí řidiče především na rovnějších úsecích. „Většinou svádí překračování rychlosti řidiče na rovnějších úsecích, například Jihlava - Znojmo, Jihlava - Havlíčkův Brod a dále. Těžko se překračuje rychlost na úzkých silnicích se zatáčkami a kopcovitým terénem. Nejvyšší povolená rychlost je v místě vždy z určitého důvodu, překračování je nebezpečné všude,“ připomněla Čírtková.