Toto klání bude určeno nejenom pro sportovce – profesionály. Soutěžit se bude i v kategorii určené pro laickou veřejnost na obyčejných „kanadách“ nebo na krasobruslařských bruslích.

Přes tři sta metrů

Celkem 333 metrů dlouhá dráha je v současné době jediným klasickým oficiálním rychlobruslařským oválem v celé České republice. „Děláme všechno proto, aby mohl být o víkendu areál v provozu. Práci nám ale paradoxně komplikuje právě silný mráz, kvůli kterému nám zamrzají hadice,“ uvedl Michal Černocký z příspěvkové organizace Sportis, jenž má bruslařskou dráhu na starosti.

Kromě města, které poskytlo potřebnou techniku, už se úpravě terénu věnují především dobrovolníci. Jsou to například rychlobruslaři ze Žďáru, kteří jsou aktuálně doma, nebo členové NowiS TEAMu Martiny Sáblíkové.

Skupina nadšenců se ledování v podstatě učí úplně od píky. „Je to docela dobrodružství. Chybí zkušení lidé a už bohužel nežije ani šéf žďárských hasičů Josef Ryba, který dříve, když zamrzlo, ochotně poradil a pomáhal,“ vyjádřil se Petr Trávníček z NowiS TEAMu Martiny Sáblíkové. Vše totiž nejde vyřešit jen technikou. Aby mohla na led vyrazit rolba a povrch dráhy upravit, je třeba dostatek lidí, nejlépe zkušených. Ti musí ovál dostatečně zaledovat, aby se stroj neprobořil.

„Vítám iniciativu a ochotu Žďárských připravit k tréninku a závodění jediný regulérní ovál v zemi,“ vyjádřil se trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák. Zároveň dodal, že se do Žďáru chystají například sportovci z Litvínova, Břeclavi nebo Brna.

Nedělní závody začínají hodinu před polednem. Pro zájemce, již se přihlásí předem, činí startovní poplatek 20 korun. Sportovci, kteří se budou přihlašovat až na místě, pak bylo stanoveno startovné ve výši 30 korun.