„Mně to nevadí, jsem rád, že se zase udělá něco nového. Nejhorší je, když se nedělá vůbec nic. A rozkopané chodníky? Když to musí být, proč ne,“ prohlásil Stanislav Novotný z Bystřice nad Pernštejnem.

Lidé na tamních sídlištích už lepší signál a internet mají. Teď chtějí v Bystřici natáhnout optickou síť i k rodinným domům. „Je to druhá etapa. A je o něco složitější,“ řekl bystřický starosta Karel Pačiska.

Dotažení optického vlákna k rodinným domům je finančně náročnější. „Bude to obnášet i druhotné výdaje. Optická síť je v podstatě chránička v zemi, kterou prochází optické vlákno. Proto musíme rozkopat chodníky a přilehlé pozemky. A když necháme rozkopat chodník, který není v dobrém stavu, budeme zvažovat, jestli ho hned neopravíme. To ale bude stát další peníze,“ vysvětlil místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Martin Horák.

Bystřická radnice má na akci letos vyčleněno pět milionů korun. „Je to hlavně na ty části města, kde už to máme předpřipravené. Jde například o ulici Bratrskou, Forotu a podobně. Tam už máme chráničky položené, musíme je jen zprovoznit. Postupně budeme připojovat další nemovitosti,“ vyjádřil se bystřický místostarosta.

Město chce zasíťování docílit vlastními silami. „Nechceme žádného strategického partnera. Pojedeme z vlastních prostředků,“ potvrdil Martin Horák.

Ne všechny domácnosti se musí napojit. Dotažení optického vlákna k jednotlivým nemovitostem není povinné. Kdo však na to přistoupí, musí si být vědomý i vlastní spoluúčasti. Tou je přípojka, kterou stejně jako v případě plynu, vodovodu či kanalizace hradí vlastník nemovitosti. „My garantujeme připojení za první zeď nemovitosti. A majitel za ni zaplatí tři tisíce korun. Projektant už majitele jednotlivých nemovitostí oslovil a zájem se pohybuje okolo devadesáti procent,“ sdělil Horák.