Krátký pobyt v nemocnici a rychlejší návrat domů – to je charakteristika jednodenní chirurgie, kterou od září zavede nemocnice v Novém Městě na Moravě. “Pro pacienta to znamená, že odejde z nemocnice do čtyřiadvaceti hodin,“ potvrzuje Jiří Toman, primář chirurgického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě.

Vítězka soutěže Anděl mezi zdravotníky sestřička Jany Hladíková (uprostřed) z Třebíčské nemocnice. Druhé místo v soutěži Anděl mezi zdravotníky získal vrchní sestra Petr Pazour z Nemocnice Nové Město na Moravě.
Anděl mezi zdravotníky je z třebíčské nemocnice. Druhé místo má Nové Město

Jednodenní chirurgie, při níž se pacient vyhne dlouhodobé hospitalizaci, se bude zatím týkat jen operací křečových žil. V budoucnu by se však ve zrychleném režimu mohla operovat i kýla. „Zvažujeme to. Ne vždy jsou ale po tomto zákroku pacienti v takové kondici, že by mohli jít hned druhý den domů,“ říká primář chirurgického oddělení.

V novoměstské nemocnici provádějí lékaři okolo dvou set padesáti operací křečových žil ročně. Jednodenní chirurgie se bude týkat právě těchto pacientů.