Rybníky se při vedrech rychle prohřívají, a ryby v nich mají málo kyslíku. Nejvíc trpí druhy, jako jsou pstruzi, candáti nebo marény. Desítky leklých ryb pomáhali o víkendu vylovit tamnímu rybářskému sdružení hasiči v Mirošově na Žďársku.

Voda chybí hlavně v takzvaných nebeských rybnících, které nemají stálý přítok a jsou závislé na deštích a sněhu. „Tam máme leckde hladinu na poloviční kapacitě,“ podotkl Josef Nikl, ředitel chotěbořského rybářství, které spravuje rybník Malé Dářko.

„Právě to patří mezi nebeské rybníky. V patnáctihektarovém Malém Dářku už chybí skoro sedmdesát centimetrů vody,“ uvedl ředitel.

V chotěbořském Rybářství Vysočiny se občas objeví uhynulý candát nebo maréna, větší ztráty ale zatím podnik neměl. „Ale situace v některých rybnících je kritická,“ řekl Josef Nikl.

Podobné potíže má také Rybářství Velké Meziříčí, ačkoliv výsledky prvních pokusných lovů na počátku července byly dobré. Asi čtyřicet procent rybníků, které společnost obhospodařuje, má nižší hladinu vody, než je v tomto období obvyklé. „U některých chybí také třicet až sedmdesát centimetrů vodního sloupce,“ popsal ředitel Emanuel Míšek.

Největší starosti má podnik ve svém pstruhařství ve Velké Losenici. „Obsádky se daří držet v pořádku pouze díky intenzivní aeraci vody a trvalé péči,“ přiblížil ředitel firmy. Horké počasí také přibrzdilo dodávky dorostlých pstruhů na trh.

 

Poprvé jsme informovali zde