Kdo by však rybářská auta a sítě vyhlížel přímo u této vodní nádrže, úspěšný by nebyl. Většina ryb totiž z Velkého Dářka pluje společně s upouštěnou vodou do pod ním položeného a mnohem menšího Nového rybníka. Teprve z něj jsou pak loveny ryby, z nichž některé poputují také na vánoční stůl.

„Výlov jsme zahájili první sítí, na které skončilo zhruba dvě stě padesát metráků tržních ryb, přičemž předpokládáme, že z celého Velkého Dářka to bude kolem pěti set metráků,“ uvedl Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství a zemědělství společnosti Kinský Žďár.

Vánoční kapři

V sítích a kádích mohly početné skupinky přihlížejících při včerejším výlovu zahlédnout především kapry, z nichž někteří skončí ve vánočních prodejích. Další jsou určeni třeba pro využití ve sportovním rybolovu. „Kromě kaprů tu máme také tržní štiky, tedy ty s váhou do pěti kilogramů. Z vedlejších druhů ryb je tady také okoun nebo candát,“ popsal Petr Kulhánek.

Velké Dářko, rybník s rozlohou 206 hektarů, však ale ve svých vodách skrývá tradičně také méně běžné druhy ryb. „Přišel jsem si sice koupit hlavně kapra na Vánoce, ale také jsem chtěl vnukovi ukázat sumce, ještě nikdy ho totiž neviděl,“ svěřil se Vladimír Svozil, který se na významnou rybářskou událost vyrazil podívat s pětiletým vnukem.

Právě sumce v úterý rybáři ze sítí také vytahovali. „Odhaduji, že tady máme kolem dvou metráků násadových sumců a nějakých pět kusů trofejních, které mohou mít zhruba patnáct kilo,“ podotkl Petr Kulhánek. Tito „vousáči“ však na talířích neskončí, putují následně zpátky do rybníků rybářské společnosti.

Své na rybách vykonalo tři sta padesát kormoránů, kteří se na Velké Dářko letos slétli. Chránění ptáci tady podle rybářů strávili zhruba jeden měsíc. „Při spotřebě zhruba šedesát deka na jeden kus a den si lze potom snadno spočítat, jaké škody tu napáchali. Mnohé další ryby podlehnou poraněním, které jim tato zvířata způsobila,“ dodal Petr Kulhánek.

Vzhledem k tomu, že je Velké Dářko loveno pouze jednou za dva roky, v příštím roce si zájemci musejí sehnat čerstvé ryby při výlovu jiné vodní plochy.

Letos rybářství společnosti Kinský Žďár už žádné další výlovy svých vodních nádrží v plánu nemá. Největší rybník na Vysočině totiž bývá na řadě tradičně jako ten poslední.