Zákaz koupání kvůli vysokému výskytu nebezpečných sinic platí přes měsíc v Pilské nádrži v rekreační oblasti Žďáru nad Sázavou a přetrvává v Kachličce na Havlíčkobrodsku. Výsledky poslední kontroly jsou vystaveny na webových stránkách krajské hygienické stanice, které mají adresu www.khsjih.cz.

"Kvalita vody v ostatních sledovaných nádržích se za 14 dnů výrazně nezměnila," řekla referentka Martina Fišarová.

Voda nevhodná ke koupání je v rybníku Cihlář na Havlíčkobrodsku. V Kuchyňce a v Lubí na Třebíčsku. V Domanínském rybníce a v Sykovci na Žďársku.

Vnímaví jedinci by se měli vyhnout také rybníku Ředkovec a Řeka na Havlíčkobrodsku. Všem třem rybníkům v rekreační oblasti Jihlavy: Borovince, Okrouhlíku a Pávovskému i sedlické nádrži na Pelhřimovsku. Silně znečištěná voda byla v době kontroly hygieniků také v Pyšeláku v chatové oblasti Třebíčska.

Nejhorší je situace na Žďársku, kde se kromě Pilské nádrže, Domanínského rybníku a Sykovce nedá koupat ani ve Velkém Dářku, Medlovském, Milovském, Skalském a Zuberském rybníce. Čistou vodu v přírodě tam nabízí pouze koupaliště Sázava a lom v Dolní Rožínce.

Za vodou průhlednou ke dvěma metrům je nejlepší vyjet na Pelhřimovsko. Kvalitní je ve vodní nádrži Trnávka, v koupalištích Černovice, Moraveč i ve Stráži.