Zhoršenou jakost vody má zatím Skalský a Milovský rybník kvůli větší zakalenosti vody po prudkých deštích. „A na Medlově jsme pak zjistili zvýšený výskyt sinic. Jsou to výsledky z posledního května, na nové si počkejme,“ uvedl Milan Brychta z Krajské hygiencké stanice v Jihlavě. Nikde jinde se sinice podle měření z jednatřicátého května nevyskytovaly.

Co pro plavce znamená zhoršená jakost vody? Jde o mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých citlivějších lidí by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání hygienici proto doporučují sprchu.

Další rybníky na Žďársku? Experti dlouhodobě sledují také Pilskou nádrž, Velké Dářko, Sykovec, Domanínský a Zuberský rybník, koupaliště Sázava a lom v Dolní Rožínce. Poslední zveřejněné záznamy neukazují nic, čeho by se lidé měli obávat.

Jen v okolí Žďáru je ve vodách mírně zvýšené celkové množství fosforu – platilo to pro Pilskou nádrž a Velké Dářko. „Mírné zvýšení fosforu ale není nic, co by se mělo podepsat na kvalitě a bezpečnosti koupání,“ podotkl Milan Brychta.

Přesto se lidé v okolí Žďáru do přírodní vody příliš nehrnou. „Raději si vyjedeme na lodičce a vykoupeme se spíš v bazénu v Bystřici, nebo ve Skutči. Známe to tady, takže není problém,“ nechal se slyšet turista Jiří Plečka z Pardubic. „Do Piláku už bych asi nešel, chodíme se sem jen opalovat, než to tady za rok rozvrtají bagry kvůli aquaparku,“ dodal Martin Virtko ze Žďáru nad Sázavou.

Ve srovnání s loňským rokem je v regionu kvalitativní nabídka přírodního koupání skoro stejná. Možné výraznější znečištění rybníků se dá očekávat až o letních prázdninách.