„Je to uspokojující, mimo Medlovského rybníka, kde se už objevil výskyt sinic,“ potvrdila Jana Chocholáčová z Krajské hygienické stanice.

A právě sinice mohou být pro děti a citlivé jedince velmi nebezpečné. Kromě alergické reakce, vyrážky, rými a zarudlých očí, mohou způsobit i vážnější problémy. „Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy,“ uvedla lékařka Marie Quantová ze Žďáru nad Sázavou.

„Loni jsme si nedali pozor a dcera měla skutečně vyrážku, letos už si to pohlídáme,“ řekla Hana Nováčková z Nového Města na Moravě.

Způsob, jak zjistit, zda je voda vhodná pro koupání, je jednoduchý. Láhev od balené vody se zúženým hrdlem naplníme zcela vodou a necháme alespoň dvacet minut stát v klidu na světle.

V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice", a voda přitom zůstane čirá, jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Rybníky vhodné ke koupání (rozbor vody provedla minulý týden hygienická stanice):
Pilská nádrž, Velké Dářko, Sykovec, Domanínský, Zuberský, Milovský rybník, lom Dolní Rožínka.