Podle výsledků aktuálního měření hygieniků jsou na Žďársku všechny sledované nádrže z hlediska kvality vody ke koupání vhodné. Nejčistší je momentálně rybník Sykovec, který při hodnocení z pětistupňové řady obdržel jedničku. Ve vodě je vidět na více než metr, teplota je osmnáct stupňů .

„Sledované rybníky na Žďársku jsou zatím čisté, ačkoliv s výjimkou právě Sykovce, v nich voda vykazuje trochu zvýšené množství zeleného barviva," řekla včera Martina Fišarová z odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Domanínský rybník, Pilská nádrž, Medlovský rybník a Velké Dářko při hodnocení jakosti vody dostaly dvojku. Což znamená nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních potíží a se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, což je v tomto případě právě více chlorofylu. V případě možnosti je proto vhodné se po koupání v těchto vodách osprchovat.

„Chodíme k Piláku a po koupání se vždycky sprchujeme, děti už to mají zažité z loňska. Zatím se nikdo z nás neosypal, ani neměl průjem, ačkoliv se tomu trochu divím, protože děti si při hrátkách ve vodě občas loknou. Tomu se zabránit nedá," řekla Petra Zítková ze Žďáru nad Sázavou.

Domanínský rybník, který využívají hlavně lidé z Bystřice, je teplý 19 stupňů Celsia, voda je průhledná do 1,1 metru. „Voda je fajn, tak snad to v těch vedrech ještě vydrží. Osobně teď preferuji rybník před bystřickým koupalištěm, protože tam je tam hlava na hlavě a zaplavat se tam dá až navečer," prohlásil Petr Sedlák z Bystřice nad Pernštejnem.

Medlovský rybník aktuálně disponuje průhledností do metrové hloubky, voda je teplá 18 stupňů. Nejméně průhledné je Velké Dářko, jen do čtyřiceti centimetrů, nicméně to je dáno rašelinným podkladem. Rekreanti mohou počítat s vodou 19 stupňů Celsia teplou.

Další rozbory vody by se měly uskutečnit za dva týdny. „V případě, že by se kvalita vody v rybnících zhoršila, s kontrolními odběry počítáme v týdenních cyklech," vysvětlila Martina Fišarová.

Podle meteorologů republiku čeká několik extrémních tropických dní s teplotami kolem třiceti čtyř stupňů. A to i na chladnější Vysočině.

Dnes teploty ve stínu dosáhnou ke třicítce, zítra rtuť teploměru vyleze ještě výš. „V sobotu bude jasno nebo skoro jasno, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 28 až 32 °C," sdělila meteoroložka brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Ivana Záluská. Meteorologové rovněž upozorňují na riziko vzniku požárů. „Důrazně apelujeme na občany, aby se chovali maximálně obezřetně a dodržovali základní pravidla, kterými vzniku požárů zamezí," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Nebezpečí v podobě vážných zdravotních komplikací v tropickém počasí hrozí zejména chronicky nemocným lidem. Zatím se však podle mluvčího novoměstské nemocnice Romana Kratochvíla vedra zvýšeným počtem pacientů neprojevila. „Důležité je dodržovat pitný režim, pokud to jde, tak omezit fyzickou námahu a pobyt na přímém slunci. Dvojnásob to samozřejmě platí pro lidi, kteří mají nemocné srdce," vyjádřil se mluvčí.

Zvýšené nebezpečí v horkých dnech hrozí také pacientům s vysokým krevním tlakem. Cévy se při vysokých teplotách okolí rozšiřují a zvyšuje se krevní tlak i u jinak zdravých lidí. U pacientů s vysokým tlakem se pak zvětšuje riziko mozkového krvácení, případně srdečního selhání.