„S odběry vody z ploch vhodných ke koupání jsme už začali a v tuto chvíli jsou všechny sledované rybníky čisté. Další vzorky odebereme 27. června a pak budeme pokračovat každé pondělí ve čtrnáctidenních intervalech," sdělil vedoucí žďárského pracoviště vysočinské hygienické stanice Josef Roháček. Hygienici sledují bakteriální znečištění, průhlednost vody, přítomnost řas a sinic a další indicie, podle nichž pak dělí vodní plochy do pěti kategorií.

„Zhorší-li se kvalita vody, tedy ve chvíli, kdy rybník zařadíme do třetí kategorie, začneme chodit odebírat vzorky po týdnu," podotkl Josef Roháček.

Kvalita vody je závislá především na počasí. „Vysoké teploty a málo srážek způsobují její zahřívání a podmínky pro rozmnožení sinic jsou mnohem příznivější," vysvětlil Roháček. Sám se koupání v přírodních koupalištích nevyhýbá. „Chodím se nejčastěji koupat do Domanínského rybníku," prozradil šéf hygienické stanice ve Žďáře.

Na Žďársku je pravidelně sledována voda v Medlově, vodní nádrži Pilská, Koupališti, Domanínském rybníku, Velkém Dářku a v Sykovci.

„Lidé už se v Sykovci koupou, poprvé jsem viděla v rybníku někoho plavat 1. května. To byl podle mého názoru ale hodně velký otužilec. Lidé už k nám jezdí, víkendy jsou plnější, v týdnu se u nás ubytovávají spíš ti, kteří si chtějí užít trochu klidu. U Sykovce mají nejen možnost koupání, ale mohou si užívat také turistiku, cyklistiku a další rekreační činnosti," řekla Vlasta Petrová, provozovatelka autokempu Sykovec.

Novoměstský rybník Koupaliště ještě zeje prázdnotou. Voda, která má devatenáct stupňů Celsia, zatím ke koupání moc neláká. „Trávu jsme posekali, pláž je připravená, ale zatím se moc lidí ke Koupališti nehrne. Jen sem tam nějací otužilci, voda je stále ještě poměrně studená. Jakmile ale přijde několik teplejších dní, určitě se Koupaliště zalidní. Pak také otevřeme stánek s občerstvením," podotkl František Laštovička, šéf novoměstských technických služeb, které se o místo starají.

Nejteplejší vodu hlásí Domanínský rybník. Ale ani teplota nad dvacet stupňů Celsia není zárukou, že bude rybník plný plavců a místní kemp plný návštěvníků.

„Rybník je krásně čistý, ale voda je celkem chladná, noci byly studené a počasí pořád nebylo nic moc. Na červenec máme chatky sice obsazené, ale ještě není jisté, že lidé opravdu přijedou," nechala se slyšet provozovatelka kempu u Domanínského rybníka Milada Karásková.

Návštěvníci si tam mohou zapůjčit také loďky nebo šlapadla a zpříjemnit si pobyt projížďkou na vodní hladině. „Šlapadla půjčujeme za osmdesát korun na hodinu a loďky za třicet korun. K dispozici je i občerstvení, to funguje už od 1. května. Od začátku července ho budeme otevírat v deset hodin a zavírací doba bude podle potřeby. Když lidé posedí, budu tam s nimi třeba do rána," usmívala se Milada Karásková.

První koupající se už se objevili ve vodní nádrži Pilská. „Voda je ještě docela studená, ale někteří lidé se odradit nedají a už se koupou. Občerstvení už je otevřené od 9. dubna a pro naše návštěvníky máme připravené také lodičky, minigolf, víceúčelové hřiště, posilovací stroje, prostě všechno možné," vzkázal správce rekreačního areálu Pilák František Vrzák.

Kvalita vody:

Domanínský rybník: Průhlednost vody 1,5 m, bez viditelného znečištění. Teplota je 20,2° C.

Koupaliště Nové Město: Průhlednost vody je 1 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 19,1° C. Voda vykazuje nepatrně zvýšené množství chlorofylu.

Medlov: Průhlednost vody je 1,1 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 19,2° C.

Pilská nádrž: Průhlednost vody je 1,1 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 19,7° C.

Sykovec: Průhlednost vody je 1,2 m, bez viditelného znečištění. Teplota vody je 19,1°C. Voda vykazuje nepatrně zvýšené množství chlorofylu.

Velké Dářko: Průhlednost vody je 0,5 m. Voda bez viditelného znečištění. Teplota vody je 18,9° C. Voda vykazuje nepatrné zvýšení chlorofylu.