„Jsem náruživý rybář a o tom, že se dá na Sykovci lovit na dírkách, jsem se dozvěděl od kamarádů. Je to úplně něco jiného, než když se v létě sedí u vody. Člověk u toho sice pořádně vymrzne, ale když chytá ryby pod ledem, je to naprosto jiná zábava, pořádný adrenalin,“ pochválil zimní rybolov Pavel Zamastil, který na Novoměstsko přijel až z Vysokého Mýta.

„Já jezdím na Sykovec s kamarády i v létě. A protože se teď nedají chytat kapři, tak jsme vyrazili na pstruhy,“ přidal se další z lovících rybářů Jan Tesař z Chrasti u Chrudimi.

Tomuto rybáři a jeho kamarádovi přálo neuvěřitelné lovecké štěstí. „Podařilo se nám z vody vytáhnout jesetera. Bylo to vůbec poprvé. Měl přes sto třicet centimetrů. Ale nenechali jsme si ho, pustili jsme jej zpátky,“ přiznal Jan Tesař, který podle vlastních slov ryby moc nejí. „Raději si dám něco jiného,“ podotkl úspěšný rybář.

Na lov na dírkách stačí pořádná ledová vrstva a díry vyvrtané speciálním vrtákem nebo vyřezané motorovou pilou. Ryby ukrývající se v hlubinách vod pod ledem se dají nalákat na kde co. „Lovím na červy, kukuřici i na sýr. Prostě na cokoliv,“ potvrdil Pavel Zamastil.

Vybavení rybářů v případě lovu na dírkách musí být poněkud jiné, než jaké využívají v letních měsících. „Hlavně používáme jiné pruty. V zimě lovíme nejvíce pstruhy. Pstruh je dravá ryba, takže se okamžitě vrhne na návnadu,“ řekl Jan Tesař.

K Sykovci nejezdí pouze lidé z daleka, lov na dírkách láká i místní rybáře. „Já jezdím na dírky nejen na Sykovec, ale také třeba do Ostrova nad Oslavou nebo do Poličky. Do jara je ještě dlouho, takže si to mezidobí zkracuji zimním rybolovem. Ulovil jsem už nějaké pstruhy. Teď jsem si koupil udírnu a potřebuji ji naplnit,“ usmál se Josef Mucha ze Žďáru nad Sázavou, který jde na rybolov přímo vědecky. „Na hladinu vody položím sonar, který komunikuje s mobilem. Díky tomu vím, že hloubka je 3,8 metrů a těsně pod ledem má voda jeden stupeň Celsia. A jakmile se k návnadě přiblíží ryba, už mi to mobil hlásí,“ pochlubil se Josef Mucha, který si rybaření začal užívat znovu po mnohaleté přestávce. „Na ryby jsem chodil celé dětství. Pak jsem si dal sedmadvacetiletou přestávku. Nakonec byl jsem byl s jedním kolegou v lázních a ten mě zase naočkoval,“ vysvětlil Josef Mucha.

Rybářů se na rybníku objevilo více než dost, a to i přesto, že ledová vrstva na hladině rybníka nevypadala právě nejstabilněji. „Led je dvanáct centimetrů silný, to vydrží. Mám to vyzkoušené. Jezdím i jinam, k Hradci Králové nebo do České Třebové. A nikdy to neprasklo,“ nenechal se ve své víře k síle ledu zviklat Pavel Zamastil.

Dvanácticentimetrová vrstva ledu je dostatečná i podle provozovatele sportovního rybolovu na Sykovci Miroslava Krejčího. „Jakmile led klesne pod dvanáct centimetrů, nikoho na rybník nepouštím. Zatím nám ale počasí přálo, s lovem na dírkách jsme začali už před třemi týdny,“ nechal se slyšet Miroslav Krejčí, který nejen že umožní rybářům věnovat se jejich zálibě, ale navíc je také dokonale občerství. „Mám tu teplé i studené nápoje. A připravím rybářům i jídlo, většinou uvařím česnečku nebo ohřeji klobásu. Ale mohou si pochutnat i na něčem jiném, třebas na masové směsi s hranolkami, uzených rybách, pečeném pstruhovi nebo na čemkoliv dalším,“ prozradil Miroslav Krejčí.