VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozvoj města krize neohrozí, říká starostka Zvěřinová

Žďár nad Sázavou - Jako poměrně úspěšný hodnotí žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová uplynulý rok 2011. Městu se podle ní podařilo zrealizovat několik investičních akcí, přičemž na některé z nich má také kladnou odezvu od obyvatel. A přestože se letošek ponese kvůli pokračující ekonomické krizi spíše v opatrném a úsporném duchu, rozvoj Žďáru to podle jeho starostky nemá ohrozit.

10.1.2012
SDÍLEJ:

Dagmar Zvěřinová (ČSSD).Foto: ČTK/Luboš Pavlíček

Co se podle vašeho názory v minulém roce ve městě nejvíce povedlo? Na co jste pyšná?

Podařilo se uskutečnit některé důležité investice, což mne velmi těší. Zastupitele se povedlo přesvědčit, abychom si vzali výhodný třicetimilionový úvěr na opravu komunikací a chodníků. Tuto změnu obyvatelé města určitě nepřehlédnou, protože je fakt, že chodníky byly, a některé ještě bohužel stále jsou, ve skutečně špatném stavu. Rádi bychom proto v tomto trendu postupně pokračovali. Povedená je podle mě i rekonstrukce Havlíčkova náměstí a Radniční ulice, která bude definitivně dokončena letos na jaře. Vím, že opravy přinesly některým lidem, hlavně tamním podnikatelům, komplikace, proto jsme rádi, že byli tak trpěliví. Výsledek za to podle mého názoru stojí.

Na které z loni uskutečněných akcí máte ještě od obyvatel města pozitivní reakce?

Lidé hodně kvitují opravenou výpravní budovu vlakového nádraží, na kterou jsme Českým drahám přispěli pěti miliony korun. Rekonstrukce už podle mých informací spěje do finále. Přibýt má ještě informační tabule a dozvěděla jsem se také, že Správa železniční dopravní cesty již vysoutěžila firmu, která se v březnu ujme oprav podchodu a vybuduje bezbariérové přístupy na jednotlivá nástupiště. Za to jsem opravdu ráda, protože současná podoba podchodu je opravdu hrozná. Bezbariérový přístup zase pomůže vozíčkářům, ale i maminkám s kočárky nebo lidem s velkými a těžkými kufry. Kladná odezva od obyvatel byla i na opravenou Brodskou ulici, kterou se nám po letech konečně povedlo prosadit. Lidé si pochvalují také naučnou stezku kolem Zelené hory, která je hojně využívaná, což nás velmi těší.

Co je prioritou pro rok 2012? Jaké hlavní investiční akce v něm město čekají?

Zaměřit se chceme na centrum Žďáru. Byli bychom rádi, kdyby se postupně proměnilo, opravilo a stalo se čistým a živým středem města. V rámci tohoto trendu bude dokončena rekonstrukce Havlíčkova náměstí a začne oprava kanalizace v horní části náměstí Republiky. Tato akce, která je zařazená do rozpočtu, už je skutečně nutná, kanalizace totiž pochází z ještě předválečné doby. Ve výběrovém řízení už také byla vybrána firma, která letos začne s rekonstrukcí Moučkova domu. Tato budova je opravdu nevzhledná a zchátralá a její oprava přispěje zase o trochu více ke zlepšení středu města.

Do jakých dalších oprav či budování ještě půjdou letos městské peníze?

Nachystána už je generální rekonstrukce ulice Bratří Čapků, která je skutečně nutná. Důležité je také samozřejmě dokončení opravy bazénu a jeho přestavby ve společensko relaxační centrum. Finanční prostředky máme vyhrazené také na vybudování místní komunikace a mostu přes řeku Sázavu z Dolní ulice na sídliště Klafar. Zatím ale ještě nebyla vysoutěžena žádná firma, proto bych tuto investiční akci prozatím nějak podrobněji nerozebírala. Každopádně město na ni jak technicky, tak i finančně připraveno je. Rádi bychom také zlepšili komfort v našem Kině Vysočina. Máme již podanou žádost o dotaci na nové sedačky, tak uvidíme, zda budeme úspěšní. Diváci by pak sice měli sedadel méně, ale zato by sezení na nich bylo mnohem pohodlnější.

Jak vidíte ekonomickou situaci města pro letošní rok? Odrazí se v hospodaření právě probíhající ekonomická krize?

Už závěr minulého roku byl z tohoto hlediska dost složitý. My se ale snažíme být rozumní a opatrní. Vytvořili jsme vyrovnaný rozpočet na rok 2012 a přestože je nyní ekonomická situace nepříznivá, rozvoj města by to nemělo nijak ohrozit.

Můžete zhodnotit loňskou spolupráci s oběma místostarosty? Funguje všechno podle vašich představ?

Spolupráce se dvěma místostarosty, přičemž jsou to oba mladší muži a každý je z jiné politické strany a pochází z jiného prostředí, byla a stále je bezpochyby velmi zajímavá. Každý z nich má své ambice a priority, takže je to samozřejmě občas složitější. Ale myslím si, že se nám již podařilo se sehrát a sladit. A jsem velice ráda, že se daří nevnášet politiku do porad vedení a do chodu městského úřadu. Prioritou naštěstí v tomto případě stále zůstává rozumná shoda ve prospěch města Žďáru nad Sázavou.

Autor: Jana Nedělková

10.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Vojnův Městec - Vysočinský lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) Radek Koten je s výsledkem voleb spokojený.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení