Jak informovala mluvčí žďárského okresního soudu Klára Sklenářová, za rok 2011 bylo pravomocně rozvedeno 233 párů. „V roce 2010 se jednalo o 331 párů,“ konstatovala pro Deník Klára Sklenářová.

Třemi nejčastějšími důvody rozchodů manželů je rozdílnost povah, nevěra a také finanční problémy. Podle vyjádření psycholožky a ředitelky Psychocentra manželské a rodinné poradny Kraje Vysočina Olgy Hinkové vyhledávají lidé odbornou pomoc stále častěji. Uvedla, že loni na Vysočině zaznamenali 894 nových případů.

„Důležité je přijít včas, pokud má člověk chuť něco změnit. I při menší krizi, jež se čas od času projeví v každém vztahu,“ poznamenala Olga Hinková. Podle jejích zkušeností z praxe však už nejsou partneři tak vytrvalí, aby se pokusili neshody mezi sebou odstranit.

Vztah bourají ekonomické krachy

„Dříve byly hlavní příčinou manželských potíží a následných rozvodů mimomanželské vztahy, dnes je na prvním místě rozdíl povah a zájmů. A za to se skryje téměř všechno,“ tvrdí psycholožka s tím, že mezi překážkami v soužití figurují i vážné důvody nejrůznější druhy závislostí či ekonomické krachy.

V roce 2007 šlo od sebe 256 sezdaných partnerů, o rok později o deset více a v roce 2009 soudci ve Žďáře rozvedli 290 manželství. „Ke včerejšímu dni tohoto roku evidujeme 61 pravomocně rozvedených párů,“ doplnila mluvčí soudu Klára Sklenářová.

Dle internetového průzkumu společnosti Sanep na téma rozvody označili respondenti jako nejčastější důvod k rozvodu právě nevěru. Tento názor mělo 20,5 procenta dotázaných. Dalšími častými důvody jsou podle výsledků zkoumání finanční problémy, k nimž se přiklonilo 18,6 procenta lidí, podle 16,4 procenta je to rozdílnost povah, podle 9,1 procenta stereotyp ve vztahu. Méně než deset procent označilo za důvod k rozpadu manželství také partnerskou nedůvěru, alkohol, násilí a neshody v sexu.

„Podle téměř 75 procent osob pak není nutné řešit manželské neshody a konflikty za každou cenu rozvodem, navíc pokud má manželský pár nezletilé děti,“ poznamenal k výsledkům průzkumu Oldřich Zajíc, ředitel a jednatel společnosti Sanep.

Podotkl rovněž, že v případě rozvodu by nadpoloviční počet respondentů, konkrétně 54 procent z nich, souhlasil se střídavou péčí o dítě, která je odborníky ve většině případů pokládaná za lepší řešení, než když potomek zůstává v péči jen jednoho ze zákonných zástupců.

Internetový průzkum se uskutečnil od 17. do 20. března 2012 a zúčastnilo se jej 9395 lidí ve věku od 18 do 69 let.

--------------

Statistická čísla

Údaje o počtu pravomocně rozvedených manželství u Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou letos a v minulých letech:

2012 (k 26. 3.) 61

2011 233

2010 331

2009 290

2008 266

2007 256

zdroj: Okresní soud Žďár n. Sáz.