Lidé, kteří by chtěli tuto dominantu Velkého Meziříčí vidět jako absolutního celorepublikového vítěze, mohou ještě posílat své hlasy, a to až do 28. února 2018. Do finálového souboje postoupilo celkem čtrnáct vyhlídkových staveb – z každého kraje vždy pouze jedna.

„Jsme opravdu mile překvapení, nečekali jsme to a moc nás to samozřejmě těší,“ okomentoval Jiří Pálka ze Ski klubu Velké Meziříčí, který rozhlednu na Fajtově kopci provozuje.

První ročník ankety pořádá Klub přátel rozhleden. Ten stojí i za tradiční soutěží Rozhledna roku, kde veřejnost již od roku 2013 hlasuje o nejoblíbenější vyhlídkovou stavbu, jež byla v uplynulém roce nově vybudována. Právě v této anketě již Fajtův kopec jednou uspěl a obdržel titul Rozhledna roku 2015.

A oblibě návštěvníků se velkomeziříčská „dvoušroubovice DNA“ těší i nadále. „Když vysvitne sluníčko, klidně na rozhlednu sto až sto padesát lidí za den přijde. Jedná se jak o lyžaře, tak i o návštěvníky, kteří přijeli pouze kvůli vyhlídce. Na silvestra, jelikož bylo hezky, chodily třeba celé skupinky lidí. Z rozhledny se stal opravdu oblíbený turistický cíl,“ pochvaluje si Jiří Pálka.

Na plošině s vyhlídkou na Velké Meziříčí, dálniční most Vysočina i okolní krajinu se podle něj dokonce konalo několik svatebních obřadů. „Jezdím tam moc ráda lyžovat, svah je vhodný i pro začátečníky a nebývá tam tak narváno jako v jiných velkých skiareálech. A když už tam jedeme, vždy si vylezeme i na rozhlednu – je to už taková naše tradice,“ vyjádřila se Veronika Švárová ze Žďáru nad Sázavou, která z Velkého Meziříčí pochází.

Ilustrační foto.
Chybí sníh i velké závody, rezervací na ubytování je o něco méně

O vítězi soutěže o nejoblíbenější rozhlednu ČR mohou zájemci hlasovat pouze elektronicky, a to prostřednictvím emailu: rozhledna-anketa@centrum.cz. V emailu je třeba uvést buď název zvolené rozhledny, nebo číslo jejího snímku - ten je možné najít na webových stránkách organizátorů kpr.kvalitne.cz.

Každý může dát hlas pouze jednou a jen pro jednoho finalistu. „Z účastníků pak budou vylosováni tři, kteří obdrží věcné ceny. První cena je kniha Nové rozhledny ČR - více než 101 staveb, druhá nástěnný kalendář Rozhlednový rájem 2018 a třetí brožura Praha z výšek,“ přiblížil Jaroslav Fábera, předseda Klubu přátel rozhleden. Zároveň dodal, že pro vítěznou rozhlednu bude připraven diplom a čeká ji rovněž prezentace v médiích.

Rozhledna na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí je tvořena třemi spirálovými nosníky se schodištěm uprostřed. Vybudována byla podle návrhu architekta Václava Hlaváčka a Jáchyma Peška. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 584 m.n.m. a k jeho dosažení musejí lidé zdolat celkem 175 schodů. Návštěvníkům je k dispozici od června 2015. Otevřena bývá denně od 8.00 do 21.00.
Vstupné činí 20 korun za osobu, přičemž přístup je umožněn přes samoobslužný automat, který přijímá bankovky a mince až do hodnoty 200 korun a vrací mince.
Náklady na výstavbu rozhledny přesáhly devět milionů korun a kryty byly z části z dotace ROP Jihovýchod, lyžařským klubem ve spolupráci s městem Velké Meziříčí a veřejnou sbírkou.